Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2017 sona erdi

22-26 Kasım tarihlerinde 10 ilde eş zamanlı gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, dünyanın farklı ülkelerinden 22 belgeseli bir kez daha izleyici ile buluşturdu. 10. yaşını kutlayan festival, belgesellerin yanı sıra söyleşileri, yan etkinlikleri ve çeşitli performanslarla zenginleşen programıyla, sürdürülebilir bir yaşam hayalini paylaşanları bir araya getirdi.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2017 sona erdi

“Değişimin mümkün olduğunu kanıtlayan hikayeleri tüm dünyayla paylaşmak amacıyla tutkulu yönetmenler tarafından çekilen bu belgeseller normalleştirdiklerimize farklı açılardan bakmamızı sağlıyor; bizi kendimize getiriyor, umudu canlı tutuyor ve harekete davet ediyor: Yeni bir yaşam kültürü yaratabiliriz” görüşü ile Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 10. yıl heyecanını yaşadı.

Festival her yıl olduğu gibi 2017'de de yerel STK'lar ve aktivist gruplardan oluşan ekiplerle birlikte Antalya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Manisa ve Mersin'de eş zamanlı olarak aynı hayali paylaşanları bir araya getirdi. SYFF2017'de Türkiye'nin de içinde bulunduğu 12 ülkeden 22 film izleyici ile buluştu. 11 bini aşan izleyici belgesellerle örtüşen içerikte söyleşiler, konuk yönetmenlerle sohbetler, performanslar, müzik dinletileri, renkli yan etkinliklerle 10 ilde festivale eşlik etti.

Festival seçkisinde yer alan 2016 yılı Fransız yapımı Yeni Dünya / Nouveau Monde filminin yönetmeni Yann Richet ve Türkiye'den Hayat Bazen filminin yönetmeni Cem Hakverdi, festivalin konuk yönetmenleri oldu.

Hayat Bazen filmi ile şehir hayatının karmaşasını bırakıp Bozcaada'ya yerleşen Merve ve Haluk'un öyküsünü anlatan yönetmen Cem Hakverdi, Antalya, Bursa ve İstanbul'da izleyicilerle buluşarak film süreci ve aynı zamanda yakın arkadaşları olan Merve ve Haluk hakkında merak edilen sorulara yanıtlar verdi.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nin bir diğer konuğu ise Yeni Dünya / Nouveau Monde filminin yönetmeni Yann Richet oldu.

22-26 Kasım tarihleri ile 5 günlük yoğun bir programı geride bırakan Festival, İstanbul'da Çikolata Davası ve Mutluluk Şehri filmlerinin gösteriminin ardından Musikişinas grubunun müzik dinletisi ile son buldu.

Saz ve ud yapımı üstadı Agop Ohanyan anıldı İlginizi Çekebilir Saz ve ud yapımı üstadı Agop Ohanyan anıldı