Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Süreyya Operası’nda Stabat Mater
Süreyya Operası’nda Stabat Mater
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 'Stabat Mater' oratoryosu ile 8 ve 10 Mart tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlerin karşısında olacak. 
Kültür Sanat 6 Mart 2018 - 16:41

Gioachino Rossini’nin (1792-1868) geleneksel Stabat Mater yapısına bağlı kalarak dört solist, koro ve orkestra için bestelediği eser, bütünüyle ilk kez 7 Ocak 1842 tarihinde Paris’te, Théâtre-Italien’in yönetimindeki Salle Ventadour’da seslendirildi.

Rossini eseri oluştururken ilk başta kendi libretto ve kompozisyonlarından yararlandı, daha sonra İtalyan besteci Giovanni Tadolini (1789-1872) bunlara ek olarak ‘Stabat Mater’ için 6 bölüm daha yazdı. Rossini’nin opera yazmaya son verdiği dönemde bestelemeye başladığı ‘Stabat Mater’ 1831-1841 yılları arasında, 10 yıllık bir süre zarfında tamamlanabildi.

Orkestra Şefi Zdravko Lazarov'un yönettiği İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu'nda solist olarak; Otilia Radulescu İpek, Aylin Ateş, Erdem Erdoğan ve Suat Arıkan yer alıyor. Koronun çalıştırılmasını ise Paolo Villa üstleniyor.