Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Susam Sokağı’nın Afgan kızı
Susam Sokağı’nın Afgan kızı
İşte sevilen kukla şovu Susam Sokağı'nın yeni yıldızı Afgan kızı Zari. Küçük Afgan kızının verecek önemli bir mesajı da var
Kültür Sanat 12 Nisan 2016 - 10:28

Adı Türkçeye ‘ışıltılı’ ya da Işıl olarak çevrilebilecek olan Zari, Susam Sokağı’nın Afgan versiyonu olan program ile Afganistan’da ilk kez ekranlara çıktı.

BBC’de yer alan habere göre; programın yöneticilerinden Clemence Quint, AP ajansına “Karakterin cinsiyetinin kız olmasına karar verdik, çünkü küçük bir kızın da diğerlerinin yaptıklarını yapabileceğini göstermenin gerçekten önemli olduğunu düşündük” dedi. Zari’nin, Afganistan’da kız çocuklarının güçlendirilmesi ve eğitim haklarının savunulması açısından önemli bir karakter olması umuluyor.

Altı yaşındaki bir kız çocuğunu temsil eden Zari, geleneksel baş örtüsü takıyor. Kıyafeti de yerel kumaş ve desenleri içerecek. Zari’ye Afgan kuklacı Mansure Şirzad hayat verecek. Zari yakında yayınlanacak bölümde çocukların Dünya Barış Günü’nü kutlayacak.