Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tacize uğrayan oyuncunun avukatından açıklama: “Yasal süreci başlattık”
Tacize uğrayan oyuncunun avukatından açıklama: “Yasal süreci başlattık”
Yaşamayanlar dizisinin setinde Efecan Şenolsun tarafından tacize uğradığını açıklayan Elit İşcan'ın avukatı Meriç Eyüboğlu, hukuki süreci başlattıklarını belirterek, "Burada verilecek cezanın, bütün suçluluların cezasız kalmaması açısından önemli bir örnek teşkil eder" dedi.
Kültür Sanat 27 Ekim 2018 - 12:32

Elit İşcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada sürecin başında yapımcı ile görüştüklerini ama kimsenin kendilerine geri dönüşte bulunmadığını açıkladı… İşte, Yaşamayanlar dizisinde aynı sette çalıştığı Efecan Şenolsun tarafından tacize uğradığını söyleyen Elit İşcan’ın avukatı Eyüboğlu’nun açıklamaları:

“Bu sürecin en başında yapımcı ile görüşmelerimiz oldu ama kimseden bir geri dönüş olmadı. Bakalım nasıl bir yol izlenecek? Hazırlığımızı tamamlayıp yasal süreci başlattık. Biliyorsunuz genellikle bu tarz olaylarda toplumsal yapı içinde kadının sorgulandığı bir süreç başlatılıyor. Kadınlar yargılanıyorlar, suçlanıyor. Bu yaşanılan olayın Türkiye’de her yerde yaşandığını biliyoruz. Artık kadınlar hangi mesleği yaparsa yapsın, yüksek sesle konuşabiliyor. Artık sesler artıyor.

meric-eyuboglu

Oyuncu Elit İşcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu.

‘UMUDUMUZ ARTIYOR’

Erkek şiddetiyle ilgili haberlerde artık kamuoyunun kadından yana olduğunu görmek umudumuzu artırıyor. İnsanın yaşadıklarını açıklamasını çok kıymetli buluyorum. Süreç hukuka uygun şekilde devam ederse, her şey kolaylıkla ortaya çıkacaktır.

İstanbul sözleşmesi kapsamında devletin etkin bir biçimde bu sürecin gereğini yapmalı. Burada verilecek cezanın, bütün suçluluların cezasız kalmaması açısından önemli bir örnek teşkil eder. Kadınlara maruz kaldıkları durumlarla ilgili şikayetçi olmaları konusunda çok büyük önemi var. Şikayetçi olduğumuz kişi yaptığı açıklamada ‘Sözlü bir olay oldu’ derken, sözlü tacizi kabul ediyormuş da fiziksel saldırıyı kabul etmiyormuş gibi bir şey çıkıyor.”