Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Taksim’in simge yapısı AKM, Berlin’de sergileniyor
Taksim’in simge yapısı AKM, Berlin’de sergileniyor
Taksim Meydanı'nın ve cumhuriyetin simge yapılarından olan, 7 yıl boyunca atıl bırakılan, ardından yeni binanın yapılması için şu sıralarda yıkımı süren Atatürk Kültür Merkezi, Berlin'de sergileniyor.
Kültür Sanat 22 Mart 2018 - 13:52

Taksim Meydanı’nın en önemli yapılarından olan ve yıkımı süren AKM’nin, yeniden üretilmesine dair ‘Recomposing AKM – AKM’yi Yeniden Oluşturmak’ sergisi, Murat Tabanlıoğlu'nun küratörlüğünde, 16 Mart’ta Architektur Galerie Berlin'de ziyarete açıldı. Sergi, 28 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Recomposing AKM sergisinde yer alan objeler; var olan yapıya ait, seramik, aydınlatma armatürleri, sahne ve bakım teçhizatı gibi yapı malzemeleri ile AKM deposundan, arşivlerden ödünç alınan, dönemi ve yapıyı yansıtan müzik notası standı, mobilyalar, afiş ve broşürleri içeren parçalardan oluşuyor.

ÖZEL ÖRNEKLER SEÇİLDİ

Atatürk Kültür Merkezi’nin sahip olduğu zenginlikler ve yapı için 1940'lardan itibaren hazırlanmış olan mimari projeleri kapsayan arşivin genişliğinden dolayı; sergi kapsamını belirleyecek temel sınırların oluşturulması ve Berlin'de izleyicilere sunulmak üzere en tanımlı, kritik materyallerin, örneklerin seçilmesi büyük bir titizlikle gerçekleştirildi.

Sergide Hasan Deniz, Serkan Taycan, Sercan Apaydın, Emre Dörter'in AKM'nin farklı dönemlerine odaklanmış işleri ve Berlinli sanatçı Theo Eshetu'nun sergi için ürettiği ‘Invocation’ isimli çalışma da yer alıyor.