Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için devlete çağrı

Hayvan dostları Django ve Pamuk'u, komşularının zehirlemesi sonucu kaybeden ve zor günler geçiren Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana, hayvan hakları ile ilgili konuyu Ankara'nın gündemine taşımaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı'ndan randevu talep eden çift, avukatlardan oluşan bir komisyonun hazırladığı yeni Hayvan Haklarını Koruma Kanunu'nu da yetkililere sunacak.

Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için devlete çağrı

Komşularının Django ve Pamuk isimlerindeki köpeklerini zehirlediği Tanem Sivar ve Edhem Dirvana, dün İstanbul Barosu’nun Galata’daki binasında basın açıklaması gerekleştirdi. Açıklamaya Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, Av. Yasemin Babayiğit, Av. Dr. Rezan Epözdemir, Av. Süreyya Turanlı, Av. Handan Bakbak, Av. Beliz Özkan ve sanatçı Özge Özder katıldı.

Tanem Sivar ile eşi Edhem Dirvana, üzücü kayıplarının ardından hayvanlar için başlattıkları hukuk mücadelesini Meclis'e taşıma kararı aldıklarını belirtti. Avukatlardan oluşan bir komisyon ile yeni bir yasa tasarısı hazırladıklarını açıklayan Sivar, “Hamileliğimde bizi korudular, ‘hayvan dostlarımızın daha iyi hayat yaşamasını istiyorum' dercesine gittiler. Tüm sahipli ve sahipsiz hayvanların çığlığı olacaklar. Umarım her şey değişir, şiddetin her türlüsüne karşıyız” açıklamasını yaptı.

tanemsivar

Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana’nın bir hayli üzüntülü olduğu görüldü…

Edhem Dirvana ise Sözcü‘ye yaptığı açıklamada hazırladıkları kanunla ilgili Ankara’dan randevu talep ettiklerini belirten Dirvana, Change.org’ta başlattıkları kampanyaya 220 binden fazla imza verildiğini söyledi. “Hem Cumhurbaşkanlığına hem Adalet Bakanlığı’na başvurduk. Cevap bekliyoruz. Devlet, bu konuda bize destek oldu. Arayanlar oldu. Bakanlarımız aradı. Biz desteğini hissediyoruz devletin. Tabii ağır ilerleyen bir süreç. Bu hafta içerisinde biz cevap gelmesini bekliyoruz ve uzmanlardan aldığımız bilgileri ve kamuoyu desteğini yetkili mercilere taşıyacağız” dedi.

tanemsivar2Toplantıya çiftin sanatçı dostları da destek verdi. Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can Özer ise şu ifadeleri kullandı:

“Benim için sadece hayvanlarla ilgili değil, genel olarak şiddet olaylarının çok artmış olması da bir etken buraya gelmemde. Tanem çok yakın bir dostum. Benim de köpeğim zehirlenip ölmüştü. Halihazırda hayvanlarım var. Onlarla aynı evi paylaştığınız zaman, yoklukları korkunç geliyor. Çok daha derin bir mevzu bu. Sevgiyle alakalı, sevgisizlikle alakalı. Bu bilincin küçük yaştan itibaren insanlara aşılanması gerekiyor. Sözü bizden daha geçerli olan başımızdaki büyüklerimizin de bize destek olmalarını istiyoruz. Sadece sokakta yaşayan köpeklere ya da hayvanlara olan zulmün dışında, toplum olarak birbirimizi severek, din, dil, ırk ayrımı yapmadan yaşamayı herkese aşılamalıyız. Ülke olarak bundan çok uzaklaşmış durumdayız. Herkesin birbirine düşman olduğu, her geçen gün kutuplaşılan çok garip bir noktaya gelindi. İnşallah böyle duyarlı insanlar bir araya gelip, herkesi uyandırır.”

Sözcü.com.tr, hayvanlara karşı şiddetin son bulması adına, geçtiğimiz günlerde bir dosyaya imza atmıştı…

Hayvanlara yönelik bitmeyen şiddet isyan ettirdi! Artık yeter İlginizi Çekebilir Hayvanlara yönelik bitmeyen şiddet isyan ettirdi! Artık yeter

Avukatlardan oluşan heyet ise 5237 TCK kanunu ile 5199 sayılı hayvan hakları koruma kanununda değişiklik içeren bir tasarı hazırladıklarını belirterek, tasarıyı toplantıya gelenlerle paylaştılar.

İşte, o tasarı:  

kanunteklifi0
kanunteklifi
kanunteklifi1

Tanem Sivar'ın köpeklerini zehirleyen şüpheli tutuklandı İlginizi Çekebilir Tanem Sivar'ın köpeklerini zehirleyen şüpheli tutuklandı

 

Tanem Sivar Dirvana, köpeklerini öldüren komşusunun evine ateş açtığını öne sürdü İlginizi Çekebilir Tanem Sivar Dirvana, köpeklerini öldüren komşusunun evine ateş açtığını öne sürdü