Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tanınmış ve amatör yazarlar dijital platformda
Tanınmış ve amatör yazarlar dijital platformda
British Council'in Türkiye'den ve Birleşik Krallık’tan yazarları yeni bir platformda bir araya getiren Keşfet projesi hayata geçti. Proje kapsamında hem tanınmış hem de tanınmayan yazarların eserleri dijital platformda okurlarla buluşacak. 
Kültür Sanat 20 Mart 2018 - 10:11

Türkiye ve Birleşik Krallık yazarları arasında köprü kurmayı, her iki ülke edebiyatı arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı hedefleyen Keşfet platformu edebiyat tutkunlarının beğenisine sunuldu.

Projenin ilk ayağında Türkiye ve Birleşik Krallık'tan dört tanınmış yazar, kendi özgün sesleri ile şekillenen yeni hikayeleri ile Keşfet platformuna katkıda bulundular. Türkiye'den Yekta Kopan ve Seray Şahiner Birleşik Krallık'tan ise Sandra Alland ve Leone Ross'un bu platforma özel yazdıkları çeşitlilik temalı yeni öyküleri www.britishcouncil.org.tr/discover adresinde yayınlandı.

İNGİLTERE’DEN 82, TÜRKİYE’DEN 432 KATILIM

British Council’in Keşfet projesi doğrultusunda tanınmamış isimlere de seslerini duyurma imkanı sağlamak amacıyla düzenlediği ‘çeşitlilik’ temalı kısa öykü yarışması, Türkiye’den İTEF – İstanbul Edebiyat Festivali ve İngiltere’den Word Factory’nin ortaklığıyla gerçekleştirildi. Birleşik Krallık'ta yapılan açık çağrıya katılan 82 öykü arasından, Word Factory'yi temsilen Paul McVeigh ve British Council Edebiyat bölümünden Jim Hinks'ten oluşan seçici kurul Nadine Aisha Jassat'ın Jakaranda isimli öyküsünü birinciliğe layık görüldü. Türkiye'de yapılan açık çağrıya katılan 432 öykü arasından ise ITEF, Yekta Kopan ve Seray Şahiner'den oluşan seçici kurul tarafından, Ayşegül Yazmacı'nın Yasemin isimli öyküsü birinci seçildi. Kazanan öyküler tanınmış yazarların öyküleri ile beraber Keşfet internet sitesinde yerlerini aldı.