Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi eser kaçakçısı çeteye dava açıldı
Tarihi eser kaçakçısı çeteye dava açıldı
Dünyanın en eski çarşısı Kapalıçarşı'da tarihi eser kaçakçılığı yapan bir çetenin 5 üyesine ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ suçlamasıyla dava açıldı. Şüphelilerin telefon inceleme kayıtlarında, WhatsApp yazışmalarında birçok tarihi eser fotoğrafı ele geçirildiği kaydedildi.
Kültür Sanat 22 Mart 2018 - 14:33

Sabah’tan Sema Alim Dalgıç’ın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gelen bir ihbar, Kapalıçarşı’da ‘Albay’ lakabıyla tanınan M.E.T.’nin tespihçi dükkânında kaçak tarihi eser sattığını bildiriyordu.

İhbar üzerine harekete geçen emniyet güçleri, düzenlediği operasyonda 5 şüpheliyi gözaltına almıştı. Tutuklanan şüphelilerle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı ve şüpheliler hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, çetenin ‘Albay’ lakaplı M.E.T. liderliğinde Hasan G., Mustafa İ., Harun İ. ve Yılmaz C.’den oluştuğu, Hasan G. isimli şahsın M.E.T.’nin yardımcılığını yaptığı ve ellerinde bulunan tarihi eserlere yurt içi ve yurt dışında alıcı bularak satmaya çalıştıkları belirtildi. Çetenin tarihi eserleri kaçak kazı yapanlardan temin ettiği ve ardından henüz bağlantıları deşifre edilemeyen alıcılara sattığı ifade edildi.

İKAMET YERİNDE TARİHİ ESERLER

M.E.T.’nin Kapalıçarşı’da bulunan dükkânında ve şüphelilerin ikamet ettikleri yerlerde yapılan aramada çok sayıda tarihi eser ele geçirildi. Öte yandan telefon inceleme kayıtlarında, WhatsApp yazışmalarında birçok tarihi eser fotoğrafı bulundu. Şüphelilerden Mustafa İ.’nin üzerinde ise 13 adet yüzük, 10 afet sikke, 2 adet tabak ele geçirildi. M.E.T., Harun İ., Hasan G., Mustafa İ. ve Yılmaz C. hakkında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ ve ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’ suçları kapsamında hapis cezası istendi.

Son güncelleme: 14:40 - 22.03.2018