Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihi eserlere ‘kızılötesi’ koruma
Tarihi eserlere ‘kızılötesi’ koruma
Antalya'da bulunan tarihi eserler bundan sonra kızılötesi dedektör ile korunacak. Dedektör ile eserlerin ısısı, nem oranı ve küflenip küflenmedikleri gibi olgular anlık olarak ölçülebilecek. Herhangi bir sorun görüldüğünde ise anında müdahale edilecek.
Kültür Sanat 10 Ocak 2018 - 12:26

Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, kızılötesi dedektör ve bunun gibi cihazların kullanılmasının tarihi yapıların geleceği için büyük önem arz ettiğini belirterek, “Gelecek nesillere bu eserlerin aktarılması için çalışmalar sürüyor. Kızılötesi ısı ve nem dedektörü, tarihi eserlerin ulaşamadığımız noktalarına ulaşarak yapıdaki nemi, küflenme oranını ölçüp yapılara yönelik yeni bir çalışma yapılmasını sağlıyor. Nem oranı, ısı derecesi, küflenme verilerini görüp eylem çalışmaları yapıyoruz” dedi.

FİZİKİ MÜDAHALE OLMADAN KORUMA

Eskiden ölçümler için uzun süren analizler gerektiğini anlatan Karabayram, “Kızılötesi ısı ve nem dedektörü ile kötü izole edilen pencerelerin analizi ve dış duvarlardaki izolasyonsuz yüzeyler tespit edilebilecek. Dedektör, duvarların veya nesnelerin yüzey sıcaklığı ile nemini de ölçerek yorumlayabilecek. Müzelerdeki eserlerin ve arşivlerin bulunduğu ortamlarda, ileride oluşabilecek rutubet ve mantar oluşumu önceden tespit edilerek eserlerin korunması için önlem alınacak. Uzaktan ölçümler yapılarak ileride oluşabilecek zararların önüne geçilmiş olacak. Bu ölçümler yapılırken, yüzeylere herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmaması cihazın önemli avantajlarından biri” açıklamasını yaptı. DHA

Son güncelleme: 12:27 - 10.01.2018
Etiketler