Tarihi kalıntılar oturma bankı oldu!

İstanbul Saraçhane Arkeoloji Parkı'nda bulunan tarihi kalıntılar oturma bankı olarak kullanılıyor. Erken Bizans dönemine ait olan kalıntılarla ilgili konuşan arkeolog Murat Sav, "Bu tür eserlerin ne olduğu konusunda bilgilendirici ve uyarıları içeren tabelalar olabilir. Böyle bir bilinçlendirme yapabilir" dedi. 

Tarihi kalıntılar oturma bankı oldu!

Bizans’ın erken dönemine ait olan kalıntılar, sütunlar ve başlıklar, 1950’li yılların sonuna doğru dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in talimatıyla başlanan kazılarda ortaya çıkarılmıştı. Kalıntıların bir bölümü ise Venedik’e götürülmüştü. 1960’lı yılların başında yapılan detaylı çalışmalar sonucunda tarihi kalıntıların Aziz Polyeuktos Kilisesi’ne ait kalıntılar olduğu anlaşıldı. Bu eserlerin önemli bir bölümü İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürülerek sergilendi. Bir kısmı da kazıların yapıldığı Saraçhane Parkı’nda bırakıldı.
tarihi-bank
Parkta bırakılan eserler, zaman içerisinde oturma bankı muamelesi görmeye başladı. Öyle ki, bazı vatandaşlar bu eserleri spreyle boyadı, üzerine yazılar yazdı. Arkeolog Murat Sav, park içinde bulunan sütunların, sütun başlıklarının ve kalıntıların Bizans’ın erken dönemlerine ait olduğunu belirterek, “O dönemlerde bu bölge çok canlı ve önemli bir yerdi. O kalıntılarda burada parkta değerlendirilmiş.  Bu tür kalıntıların park içinde olması son derece pozitif bir durum. Çünkü insanların eski eserlerle olan irtibatı ve bunları tanıma isteği oldukça önemli. Ancak kalıntıların bu tür kullanımları tamamen toplumsal bilinçle ilgili bir durum.  Bunu toplum olarak, bu kenti soluyan insanlar olarak biraz daha düşünerek ve ölçülü hareket ederek zaman içinde aşacağımızı düşünüyorum. Bu tür eserlerin ne olduğu konusunda bilgilendirici ve uyarıları içeren tabelalar olabilir. Böyle bir bilinçlendirme yapabilir” dedi.

tarihi-bank3
‘HERKES OTURUYORDU BEN DE OTURDUM’

Tarihi eserlerin üzerinde oturan vatadaşlardan Nezih Filiz, “Üzerinde oturduğumun bir tarihi eser olduğunu biliyorum. Bu tarihi eserler bu durumda olmamalı. Tarihi kalıntıların yanlarına asfalt dökülmesi bile tarihe büyük saygısızlıktır. Burada suç büyüklerimizin değil, hepimizin suçu. Ama bir şey de yapamıyoruz. Ben üzerinde otururum, kedi üzerinde gezer, diğeri gelir çekirdek çitler, sonra tarihimiz böyle harap olur. Birileri de gelir sonra üzerine beton döker, ev yapar. Yetkililer kesinlikle önlemlerini almalılar” açıklamasını yaptı.

tarihi-bank2
DHA