Sözcü Plus Giriş

Tarihi mezarlık harap halde

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 17. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Paşa Mezarlığı'nı defineciler talan etti.

Güncellenme: 14:53, 04/03/2021
Tarihi mezarlık harap halde

Kurtahmetli Mahallesi'nde bulunan Paşa Mezarlığı, defineciler tarafından harabeye çevrildi. Araştırmalara göre kökeni Osmanlı dönemine dayanan bir hanedanın ailesinin mezarlığının bulunduğu öğrenilen mezarlıkta eski döneme ait mezar taşları kırık ve yerlerinden sökülmüş halde duruyor. Mezarlıkta derin çukurlar bulunuyor. Mahalle sakinleri ise definecilerin gece geç saatlerde mezarlıkları kazdığını belirtti.


Kurtahmetli Mahallesi sakinlerinden Nevzat Köksal, “Mahallemizin en eski mezarı burasıdır. Mezarlığın bu durumda olmasının sebebi definecilerdir. Burada yatan kişilerin kendileri paşa. Buradan Trabzon’u idare etmiş kişilerdir” dedi.

Mahalle sakinlerinden Sebahattin Çamur ise, “Burayı defineciler harabeye çevirdi. Birçok mezar taşını da tarihi eser diye çalarak götürdüler. Mezarlıkta bazı mezarların kime ait olduğunu bilen yok. Çok eski bir tarihe sahip” diye konuştu.

Mezarlıkta bulunan aileler hakkında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Karagöz tarafından kitap yazıldığı da öğrenildi. Kitapta Karadeniz'de bir hanedan kurucusu olduğu söylenen Haznedarzade Süleyman Paşa’nın hayatı, Osmanlı döneminde üstlendiği görevlerden bahsediliyor.

Mezarlık ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Rıza Karagöz, “Kurtahmetli Mahallesi benim ilgi alanıma oradaki mezar dolayısıyla girmiş oldu. Paşa Mezarlığı diye bilinen bir mekandır. Karadeniz Bölgesi’nde Haznedarzade ailesi var. 1700 sonlarından 1740’lara kadar yöneticilik yapmış bir hanedan. Kurtahmetli Mahallesi’nde onların ailesinden birkaç yatan var. O vesileyle buraya Paşa Mezarlığı ismi verilmiş. Burada Haznedarzade ailesinin önemli bir ismi Süleyman Paşa’nın ailesinden yatanlar var” ifadelerini kullandı. (İHA)