Tarihi Sümela Manastırı’na makyaj

Trabzon'un Maçka ilçesinde restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan dünyaca ünlü Sümela Manastırı'nda, patika yürüyüş yolları, korkuluklar, merdivenler yenileniyor, ana kaya kilisesi içinde döşeli taş ve şaplar sökülerek zemin özgün döşemesi olan sıkılaştırılmış toprağa dönüştürülüyor. Biri cam yapılacak 4 seyir terası ile manastır karşı cepheden seyredilebilecek.

Tarihi Sümela Manastırı’na makyaj

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve yılda 600 bin kişinin ziyaret ettiği Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı’nda 2 yıl önce restorasyon çalışmasına geçildi. Ziyarete kapatılan manastırda, ‘yamaç ıslah çalışması’ adı altında, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekip çalışma başlattı. Üç ayrı aşamada yürütülen çalışmalarda ilk etapta giriş yapılarının üzerindeki 6 bin metrekare alanda, ikinci etabında manastır üstü 1´inci kademede 15 bin metrekare alanda ve 3’üncü ve son aşamada ise manastırın 2’nci ve 3’üncü kademelerinde 79 bin metrekare alanda kaya temizliği yapılacak. Kaya temizliğinin ardından yamaca tel örgü çekilerek muhtemel kaya düşmelerinin önüne geçilecek. Kontrollü yamaç temizliğinin yüzde 75’lik bölümü tamamlanan manastırda, yamaç örtüleme çalışmasında ise yarıya gelindi.
sumelamanastiri
ANA KAYA KİLİSESİ İÇİNDE FRESKLER BELGELENİYOR

Su kemerlerinin korunması için 50 ton çelik kullanılarak önlem alınacak manastırda, 14 mekanda koruma amaçlı askılama yapılacak. Manastıra giden patika yol üzerindeki 250 metre uzunluğundaki korkuluğun zarar gören 100 metrelik kısmı yenilenecek. Patika yolda hasar gören taşlar da doğal taşlarla yenileniyor. Yürüyüşü kolaylaştırmak için patika yola 70 metre uzunluğunda  ahşap merdivenler yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvar Müdürlüğü’nün yürüttüğü fresk koruma çalışmaları için ana kaya kilisesi içinde fresklerin belgelemesine başlandı. Manastır içinde, özgün döşemesi toprak olan mekanlarda mevcuttaki taş döşemeler ve şaplar sökülerek bu mekanlarda sıkıştırılmış toprak kullanımına geçiliyor. Mevcut hasar görmüş söveler sökülerek, yerlerine özgün malzemeye uygun yeni sövelerin montajı da sürüyor.
(DHA)
Fountains Manastırı sonbahar dolayısıyla aydınlatıldı İlginizi Çekebilir Fountains Manastırı sonbahar dolayısıyla aydınlatıldı