Tehlikeli karelerin sanatsal buluşması

Ünlü isimlerin merak edilen hayatlarını haber yapan paparaziler, meslek icabı zaman zaman zor durumda kalabiliyorlar. Tam bu sırada haber değeri yüksek fotoğraflar çektiklerinde de adlarından bolca söz ettiriyorlar. İşte 1960 yılından bugüne gelen bu fotoğraflar İtalya’daki özel bir sergide toplandı. Sergi 7 Ocak 2018’e kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Tehlikeli karelerin sanatsal buluşması

Her şey bir filmle başladı

1960'ların efsane filmi ‘La Dolce Vita' (Tatlı Hayat)  filmini izleyenler bilir. Filmde, Marcello Rubini adında bir gazeteci, bir partiden diğerine geçerek herkesin gizli gizli fotoğraflarını çekerek haberini yapar. İşte Marcello'nun hayat verdiği bu karakter filmde ‘paparazi' olarak geçiyor. Filmin yapıldığı dönemde muhtemelen bu terimin tüm dünyayı bu kadar etkileyeceği pek öngörülmemiştir.

brigitte-bardot-romada-bir-otelden-ayrilirken-1965-fotograf-vittorio-la-verde

Trajik ölümün etkisi…

Paparazi dendiğinde ilk akla gelen olaylardan biri de Prenses Diana'nın trajik ölümü. 1997'de korkunç bir kaza sonucunda hayatını kaybeden Prenses Diana'nın vefatından paparaziler sorumlu tutuldu çünkü geçirdiği trafik kazası sırasında peşinde paparaziler vardı.

muhabir-tazio-secchiaroli-kizgin-walter-chiariden-kacarken-unlu-aktor-ava-gardner-ile-bir-iliski-yasiyordu-ve-paparazzi-bunun-her-asamasini-cekmisti

Prenses Diana'nın ardından

Prenses Diana’nın geçirdiği kazadan sonra, birçok ülke bu tür haberler konusunda kısıtlamalara gitti. Bir kısmı da bu titri birimlerinden tamamen çıkardı. İşte şimdi, bu meslekte çalışanların efsane olarak nitelediği işlerin yer aldığı bir sergi açıldı. İtalya, Torino'daki ‘Arrivano i Paparazzi' (Golden Age Of Paparazzi) adlı fotografik sergide 1960'lardan bu yana çekilen ‘en riskli pozlar'ı, bu özel etkinlikte  görebilirsiniz.

alain-delon-ve-romy-schneider-brigadoon-restoranda-dans-ederkenfotograf-alison-jackson-kennedy-ve-marilyn