Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘The Favourite’ Avrupa Film Ödülleri’ne damgasını vurdu
‘The Favourite’ Avrupa Film Ödülleri’ne damgasını vurdu
32'nci Avrupa Film Ödülleri'nde "En iyi film" seçilen "The Favourite", 7 dalda daha ödül alarak geceye damgasını vurdu.
Kültür Sanat 8 Aralık 2019 - 10:12

“32’nci Avrupa Film Ödülleri”nde “en iyi film” ödülüne, Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “The Favourite” adlı filmi layık görüldü. Avrupa Film Akademisi tarafından 32’ncisi düzenlenen Avrupa Film Ödülleri, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Törende “en iyi film” ödülüne layık görülen yönetmen Lanthimos’un “The Favourite” filmi, 7 ödül daha aldı. Yorgos Lanthimos’a “en iyi yönetmen” ödülü verilirken, en iyi komedi filmi” de “The Favourite” seçildi. “En iyi kadın oyuncu” ödülüne ise “The Favorite” filmindeki rolüyle İngiliz oyuncu Olivia Colman layık görüldü. “The Favourite” ayrıca “en iyi kamera”, “en iyi kurgu”, “en iyi kostüm tasarımı” ve “en iyi saç ve makyaj” dallarında da ödül aldı.

Yorgos Lanthimos

EN İYİSİ ANTONIO BANDERAS

“En iyi erkek oyuncu” ödülünü “Pain and Glory” filmindeki rolüyle İspanyol aktör Antonio Banderas elde ederken, “en iyi senaryo” dalındaki ödül “Portrait of a Lady on fire” filminin senaristi Celine Sciamma’ya, “en iyi belgesel” dalındaki ödül de Waad al-Kateab ve Edward Watts’in yönettiği “For Sama” filmine verildi.

Avrupa Film Ödülleri, “Avrupa’nın Oscarları” olarak kabul ediliyor. (AA)

Antonio Banderas