Tonyukuk’un mezarı bulundu iddiası!

Türk arkeologlarının 2001'den bu yana dek çalışma yaptıkları Kazakistan'ın Ulanbatur bölgesinde bilinen ilk Türk yazar, tarihçi ve devlet adamı Bilge Tonyukuk'un mezarının bulunduğu iddia edildi.

Tonyukuk’un mezarı bulundu iddiası!

Türk arkeologlarının bilinen ilk Türk yazar, tarihçi ve devlet adamı Bilge Tonyukuk'un mezarını bulduğu iddia edildi. Türkler için önemli bir devlet adamı olan ve Göktürkler döneminde yaşayan Tonyukuk’un mezarının bulunmasıyla ilgili çalışmalar Moğolistan’ın Altay bölgesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Kafkasya ve Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Semih Güneri başkanlığında yapılıyordu.

2009’dan bu yana Altaylar’da kaya resimleri ve kurgan mezarlar üzerine yoğun çalışma yürütülürken, Tonyukuk Tapınağı da restore edilerek eski haline getirilme çalışmaları sürdürülüyordu.

Güneri tarafından bu bölgede bulunan 500 kurgan arasında Tonyukuk’un mezarının da bulunduğu açıklandı.

ÜNLÜ TARİHÇİDEN ‘DOĞRU DEĞİL’ AÇIKLAMASI

Ancak Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, bu bilginin doğru olmadığına dair Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

BÜTÇE SIKINTISI NEDENİYLE ÇALIŞMA YAPILAMIYOR

Arkeologlar Tonyukuk’a ait olan kurganı kazmak istiyor. Ancak arkeolojik kazılar, restorasyon ve konservasyon üniversite bütçesini aştığı için çalışmalar yapılamıyor.

Beşiktaş Metro kazısından tarih çıktı İlginizi Çekebilir Beşiktaş Metro kazısından tarih çıktı