Sözcü Plus Giriş

“Tüm Atatürkçüler ve çevreciler mutlaka bu yazıyı okumalı”

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 4 Şubat tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hazırladığı yeni 'Art of Piano' albümünün 4'üncü parçası olarak 'Yürüyen Köşk' isimli eser üzerinde çalışmalara başladığını söyledi

null
Güncellenme: 09:11, 07/02/2017
“Tüm Atatürkçüler ve çevreciler mutlaka bu yazıyı okumalı”

Say, “Tüm Atatürkçüler ve tüm çevreciler mutlaka bu yazıyı okumalı' diyerek, Yürüyen Köşk'ün hikayesini takipçileri ile paylaştı.

fazil2

Yeni albümü için çalışmalarını sürdüren Fazıl Say, ‘Yürüyen Köşk’ için yapacağı besteyi de yeni albümüne koyacak. Beste çalışmalarına başladığını sosyal medya hesabından duyuran Say, paylaşımında Yürüyen Köşk'ün hikayesini anlattı.

Fazıl Say’ın paylaştığı ve Yürüyen Köşkü anlatan hikaye şöyle:

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, tarımda modern teknikleri kullanılması, çevre üreticilere örnek olması ve onların nitelikli fidan, fide, damızlık ihtiyaçlarının karşılanması için kişisel mülki olan Yalova'nın doğusundaki ‘Millet Çiftliği'ni bu amaca uygun olarak düzenletmiştir. Çiftlik içinde, deniz kıyısında, ikameti için 1929 yılında bir çınarın yanında iki katlı mütevazi bir köşk yapılmıştır. ‘Yalova Benim Kentim' diyen Atatürk Yalova ile yakından ilgilenmiştir. Yalova'ya 1936 yılındaki gelişinde Millet Çiftliği'ndeki köşkün pencerelerini zarar vereceği için yanındaki çınarın dalını kesileceğini öğrenir.

ata

Ağacın bir dalının bile kesilmesini istemeyen Atatürk köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Görev İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi'ne verilir. Sorumlu baş mühendis Ali Nuri (ALNAR) binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaş ta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 m kaydırılır. 11 Ağustos 1936 günü yapılan bu işlemi yanında bulunan kız kardeşi Makbule (ATADAN) Hanım, Affet (İNAN) Hanım, Yunus Nadi (ABALIOĞLU), Muhafız K. İsmail Hakkı (TEKÇE), Yaver B.N.B. Nasuhi Bey ve diğer ilgililerle baştan sona izler.

Atatürk 11 Haziran 1937'de şahsına ait bütün taşınamaz mallar gibi bu Köşkü de Türk Milletine bağışlar.

Yayınlanma Tarihi:08:40,