Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk Dronecular ‘Hezarfen’ ile dünyaya meydan okuyor
Türk Dronecular ‘Hezarfen’ ile dünyaya meydan okuyor
Türk Dronecuların filmi ABD'deki film festivali'nde yarışıyor
Gamze KAYA
Kültür Sanat 13 Nisan 2016 - 15:30

Drone tutkusu Dünyanın dört bir yanında çığ gibi büyürken bu hobiye gönül verenlerin ilgisini çekecek festivaller de art arda düzenleniyor.Bunların en yenisi Amerika Birleşik Devletler’inin Oklahama kentinde düzenlenen US Drone Film Festivali.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen festivale 44 ülkeden 183 kısa film katılıyor. İlk yılında büyük rağbet gören festivali, ABD’de yaşantısını sürdüren bir Türk iş adamı Ersin Demirci düzenliyor. Festivalde ödüller 30 Nisan’da sahiplerini bulacak. Yarışmada Türkiye’yi Flycamteam ekibinin imza attığı “Hezarfen” filmi temsil ediyor.

HEZARFEN AHMET ÇELEBİ’NİN YAŞAMI ELE ALINIYOR

1632 yılında kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nden havalanıp Üsküdar’a uçan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin öyküsünün anlatıldığı kısa film festivalde büyük ilgi gördü. Tuna Bayık, Murat Gürman ve Yalçın Zenger’den oluşan Flycamteam, çekimleri drone için özel olarak hazırladıkları Hezarfen figürüyle gerçekleştirdi. Galata Kulesi, Karaköy ve Üsküdar’da yapılan çekimlerin ardından sıra kurgu aşamasına geldi. Hezarfen’in müziklerini Türk müzisyen Evrim Ateşler özel olarak besteledi. Filmin İngilizce seslendirmesini İskoç müzisyen Paul Dwyer üstlendi.

Hezarfen, Oklahama’da 30 Nisan’da düzenlenecek finalde özel gösterimle sinemaseverlerin karşısına çıkacak ve 183 kısa filmin arasından ödüle konmak için mücadele edecek.

Son güncelleme: 15:33 - 13.04.2016