Sözcü Plus Giriş

Türk Edebiyatı Vakfı eski Başkanı Servet Kabaklı mezarı başında anıldı

Türk Edebiyatı Vakfı  Başkanı ve gazeteci yazar merhum Servet Kabaklı, ölümünün 3. yıl dönümünde Eyüpsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında ailesi ve sevenleri ile Türk edebiyat dünyasından isimlerin katılımıyla düzenlenen törenle anıldı.

Güncellenme: 14:30, 28/08/2018
Türk Edebiyatı Vakfı eski Başkanı Servet Kabaklı mezarı başında anıldı

Servet Kabaklı için mezarı başında saat 11.00’da başlayan anma törenine eşi Muhterem Kabaklı, oğlu Ahmet Burak Kabaklı, gelini Ayşe Melek Kabaklı ve torunu Semiha Selcen Kabaklı, ağabeyi Serhat Kabaklı katıldı. Törene gelenler arasında Servet Kabaklı’nın uzun süre hizmet verdiği ve başkanlığını yürüttüğü Türk Edebiyatı Vakfı’nın üyeleriyle, basın camiasından dostları da yer aldı.

Türk ve Doğu Türkistan bayraklarının asıldığı Kabaklı’nın mezarı başında Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Anma programının sonunda ise konuklara lokum ve helva ikram edildi.

TÜRK DÜNYASINA AŞIKTI

Anma programının ardından konuşan Ahmet Burak Kabaklı, babasını rahmetle andıklarını belirterek, “Ölümünün 3. yılında Türk edebiyatı ailesi olarak kabrinin başındayız. Kendisi ülkemize, ülkemizin edebiyatına, kültürüne hizmet etmiş önemli kilometre taşlarından biriydi” diye konuştu. Kabaklı’nın kuzeni ve aynı zamanda Türk Halk Müziği Sanatçısı Esat Kabaklı da “Servet Kabaklı Türk dünyası için çok önemli işler yaptı. Türk dünyasına aşık bir insandı. O benim kardeşim gibiydi. Bugün onu çok arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Servet Kavakçı’nın 3. ölüm yıl dönümü nedeniyle akşam namazı sonrası Sultanahmet’teki Türkistan aşevinde Kur’an-ı Kerim okunacak.

servet-kabakli