Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkçe’nin büyük şairi Nâzım Hikmet bu etkinliklerle anılacak
Türkçe’nin büyük şairi Nâzım Hikmet bu etkinliklerle anılacak
Türkçe'nin büyük şairi Nazım Hikmet'in 116. doğum günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Büyük şair için konserler, gösteriler, tiyatro oyunları ve akademik konferanslar düzenlenecek. İşte, Nâzım'ın dizelerinin yankılanacağı etkinlikler...
Kültür Sanat 10 Ocak 2018 - 10:37

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, 14 Ocak’ta UNIQ Hall İstanbul’da büyük şairi anacak. Törende Haydar Özay’ın ‘Nazım Hikmet Resimleri’ sergisi olacak. Nebil Özgentürk’ün ‘Nazım Hikmet Belgeseli’ yayınlanacak. Çellistanbul grubundan Murat Berk ve Melih Kara, müzik dinletisi verecek. Altan Gördüm ve Vahide Perşin, şiirleriyle gecede yer alacak.

Bale Öğrencileri ve tenor Ali Murat Erengül de performans sergileyecek. Ayrıca Levent Üzümcü, tiyatro gösterisine imza atacak. Suavi, büyük şairi vereceği konserle anacak. Suavi’nin konuğu ise Melike Demirağ olacak. 15 Ocak’ta, büyük ustanın doğduğu gün ise, Türkiye’ye veda ettiği Tarabya rıhtımında bir anma daha olacak.

nazimhikmet

ÜNİVERSİTE, NAZIM’A IŞIK TUTUYOR

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ‘Nâzım Hikmet Konferansları’ ise 15 Ocak’ta saat 10.00'da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Büyük Toplantı Salonu'nda başlayacak. Üç oturum halinde tüm gün sürecek konferansta, 1920'lerden 1950'lere uzanan süreçte var olan sanatsal akımlar, karşı akımlar, muhalif hareketler ve resmi söylemler değerlendirilecek. Konferans, Nâzım Hikmet'i sadece kendi eserleri üzerinden değil, aktif olduğu dönemdeki sanatsal ve tarihsel bağlam içinde düşünebilmeyi ve bu çerçevede edebiyat, resim, heykel, mimari, fotoğraf ve sinema üzerinden eleştirel bir tartışma zemini yaratılacak.

nazim-hikmet-doneminde-sanat
GENCO ERKAL’DAN MÜZİKLİ GÖSTERİ

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 15 Ocak Pazartesi 20.00'de Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde de büyük şairle ilgili bir program düzenlenecek. Törenin açılış konuşmasını Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü gerçekleştirecek. Nazım Hikmet İnceleme ve Araştırma Ödülü törende sahibine takdim edilecek. Genco Erkal ile Tülay Günal, ‘Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevinden Mektuplar' müzikli gösterisiyle usta şairi anacak.

nazimhikmet
DASDAS’TA ANILACAK

Ayrıca, Nâzım Hikmet 116. doğum gününde Yetkin Dikinciler, Senem Demircioğlu ve İklim Tamkan'ın şiir ve müziği birleştirdikleri bir melodram ile 15 Ocak Pazartesi akşamı DasDas'ta da anılacak.