Sözcü Plus Giriş

Türkiye İş Bankası Müzesi 10 yaşında

Açıldığı 14 Kasım 2007 tarihinden bu yana Türkiye’nin iktisadi ve toplumsal tarihine ışık tutan Türkiye İş Bankası Müzesi 820 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

null
Güncellenme: 17:28, 14/11/2017
Türkiye İş Bankası Müzesi 10 yaşında

14 Kasım 2007 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açan Türkiye İş Bankası Müzesi, 10. yılını doldurdu. Eminönü'ndeki Yenicami Şubesi'nde açılan Türkiye İş Bankası Müzesi, Cumhuriyet dönemi iktisat tarihi konusunda uzmanlaşmış bir müze olma özelliği taşıyor.

Müzenin hazırlık çalışmaları için 1924'ten bu yana Türkiye’nin dört bir köşesinde biriken belgeler, fotoğraflar, filmler, objeler, hatıralar özenle toplandı, belgelendi ve gelecek nesillere bırakılabilecek şekilde restore edilerek korumaya alındı. Bu kapsamda; bankanın kuruluşundan bugüne dek kullanılan, Cumhuriyet dönemi bankacılığının dönüşüm evrelerini yansıtan ve bankadaki gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olan nesnelerin yer aldığı Türkiye İş Bankası Müzesi Koleksiyonu oluşturuldu.

Bankanın kâğıt ve görsel malzemeden oluşan koruma altındaki zengin arşivinden çok sayıda parça, kurgusu çerçevesinde salonlara yerleştirerek ziyaretçileriyle paylaşılıyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi, 10 yıllık geçmişinde önemli sergilere de imza atarken, sergilerinde temel olarak bankanın kurumsal geçmişiyle ilgili ve ülkenin sosyo-ekonomik tarihinde yeri olan konulara odaklandı. Bu sergilerden bazıları şunlardı: Fotoğraflarla Atatürk ve Cumhuriyet; Bir Ulusun İnşası, Derinlerden Siperlere: Çanakkale 1915, Bir Kumbara Öyküsü, On Adımda Kapalıçarşı, 1935'den Günümüze Camla Yazılan Tarih.

İFTİHARLA SUNUYOR

Müze, 10. yılını kutladığı bugünlerde de ‘İş Bankası İftiharla Sunar’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide 93 yıllık tarihi boyunca İş Bankası'nın reklamlar ile yürüttüğü iletişim çalışmaları; 450 reklam filmi, 400'e yakın basılı iş ve 60 kadar özgün nesne eşliğinde anlatılıyor. Ziyaretçilere, aynı zamanda ilginç ve interaktif bir bilgilenme deneyimi de sunan sergide, yıllar içinde geliştirilen mecralar, sektörün duayenleriyle ilgili ayrıntılar ve teknoloji kullanımının farklı dönemlerine ışık tutan uygulamalar da yer alıyor. İş Bankası reklamlarında rol alan, tanıtım çalışmaları vesilesiyle bir şekilde Banka ile yolu kesişen iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda tanınmış ismin olduğu reklam filmleri ve tanıtım programları da sergide bir arada görülebiliyor.

İlginizi ÇekebilirKaza yapan THY uçağı müzeye dönüştürüldüKaza yapan THY uçağı müzeye dönüştürüldü
İlginizi ÇekebilirSunay Akın: Müze kurduğum için cezalandırılıyorumSunay Akın: Müze kurduğum için cezalandırılıyorum