Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’de ilk kez bale sergisi açılıyor
Türkiye’de ilk kez bale sergisi açılıyor
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek 'Bir Bale Temsili Nasıl Hazırlanır?' sergisine ev sahipliği yapacak.
Kültür Sanat 29 Mart 2018 - 13:53

Bir bale gösterisi sahneye nasıl konur? Kıyafetler nasıl hazırlanır? Kıyafetlerinden koreografisine izleyiciyi büyüleyen bir temsil hangi aşamalardan geçiyor? Bu soruların yanıtları Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda düzenlenecek bir sergi ile verilecek.

Kadıköy Belediyesi ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin işbirliği ve ortak çalışmasıyla Türkiye'nin ilk bale sergisi Süreyya Operası’nda açılacak.

BALENİN TEMEL ÖZELLİKLERİ

‘Bir Bale Temsili Nasıl Hazırlanır?’ sergisi izleyicilere hem bale sanatının temel ve genel özelliklerini ana hatlarıyla yansıtıyor hem de bir eserin izleyicinin karşısına çıkıncaya kadar hangi hazırlık aşamalarından ve çalışmalardan geçerek oluştuğunu anlatıyor. Sanatçıların bir bale temsiline nasıl hazırlandıklarını anlattıkları sergide açıklayıcı fotoğraf ve çizimler yer alıyor. Sergiyi gezenler ayrıca bir temsilin hazırlanmasını yirmi dakikalık bir video filminden de izleyebilecekler.

31 Mart Cumartesi açılacak sergi 2 Haziran Cumartesi Günü’ne kadar açık kalacak. Sergi Pazar günleri hariç hafta içi 10.00-18.00, Cumartesi ise 10.00-14.00 saatleri arasında gezilebilecek.