Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’de kışın rap rüzgarı esti
Türkiye’de kışın rap rüzgarı esti
Türkiye’de kış aylarında rap rüzgarı esti. Müzikseverler, öne çıkan sürpriz isimlerle Türkçe pop ve Latin müziği de bırakmadı.
Kültür Sanat 30 Nisan 2018 - 10:13

Daha çok evlere kapandığımız kış aylarında en çok ne dinlediğimiz ortaya çıktı. Spotify’ın 1 Aralık – 30 Mart tarihleri arasında Türkiye'de en çok dinlenen şarkılar listesinde en çok rap müzik dinlendiği ortaya çıktı. Rap'in yükselen isimleri Gapapizm, Ezhel ve Burak King, listenin ilk 3 sırasında yer aldı. Gazapizm'in ‘Heyecanı Yok’ adlı şarkısı, Aralık – Mart döneminde Spotify kullanıcılarının en çok dinlediği şarkı olarak Türkiye'de kışın şarkısı oldu.

Listenin geri kalanında ise yine Rap ağırlıkta oldu. Ezhel, Geceler adlı şarkısıyla listenin ikinci sırasında yer almasını yanı sıra, ‘İmkansızım’ ve ‘Şehrimin Tadı’ şarkılarıyla da ilk 10'da sıkça ismini gördüğümüz bir isim oldu. Amerikalı rap sanatçısı Post Malone, bu yıl dillerden düşmeyen şarkısı ‘Rockstar’ ile listenin 4'üncü sırasına yerleşirken, Türkiye'de kış aylarında en çok dinlenen bir başka sanatçı ise pop dünyasından geldi. Ersay Üner, ‘İki Aşık’ şarkısı ile listede 6'ıncı sırada yer aldı. Latin müziğin sevilen ismi Kübalı Camila Cabello'nun ‘Havana’sı, İngiliz Dua Lipa'nın elektronik dans müziği ‘News Rules’u ise rap rüzgarı içinde şaşırtan isimler oldu. Eypio'nun Çukur dizisi için yazdığı ‘Gömün Beni Çukura’ adlı şarkısı da rap ağırlıklı listede, en çok dinlenenler şarkılar arasındaki yerini aldı.İşte Kış aylarında Türkiye'de en çok dinlenen sanatçı ve şarkılar:

İŞTE, EN ÇOK DİNLENEN ŞARKILAR

Ezhel / Geceler
Burak King / Yanıyoruz
Post Malone / Rockstar
Ezhel / İmkansızım
Ersay Üner / İki Aşık
Eypio / Gömün Beni Çukura
Camila Cabello / Havana
Dua Lipa / New Rules
Ezhel / Şehrimin Tadı

BÖLGELERE GÖRE FARKLILIK

Müzik türleri bölgelere göre farklılık da gösterdi. Trabzon'da bu yarışın içindeki isim değişiyor ve listenin 3'üncü sırasına genel listede 6'ıncı sırada gördüğümüz Ersay Üner yerleşiyor. Aynı durum, Doğu'da Malatya ve İç Anadolu'da Kayseri için de geçerli. Trakya'da ilk üç için yarışan isimler genellikle değişmezken, İstanbul'da Ezhel, iki şarkısı ile Gazapizm'den sonra 2 ve 3'üncü sıraya yerleşiyor ve Burak King'i geride bırakıyor. Güney'de alışılagelen sıralamayı bozan şehir ise Antalya. Post Malone, Antalya'da 3'üncü sırada yer alarak Ezhel'i ilk 3'ün gerisinde bırakıyor.