Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin 10’uncu ‘Karikatürlü Ev’i açıldı
Türkiye’nin 10’uncu ‘Karikatürlü Ev’i açıldı
Cumhuriyet gazetesi karikatür çizeri Kamil Masaracı’nın öncülüğünde yeni bir karikatür evi açıldı. Kırkpınar Açıkhava Tiyatrosu Sanat Kulübü'nün ev sahipliğinde açılan 'Kırkpınar Karikatürlü Ev', Türkiye’nin bu alandaki 10'uncu evi.
Kültür Sanat 28 Temmuz 2017 - 11:40

Türkiye’nin 10’uncu Karikatürlü Ev’inin açılışına Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, oyuncu Can Gürzap, Katsak sanat grubu olarak Gaye Çağlayan, Güzin Fil, karikatürist Kamil Masaracı ve Gülay Batur katıldı.

11’İNCİSİ DE YOLDA

Karikatürlü Ev’in ilki 2008 yılında Karaburun'da açılmıştı. Bu evlerden İzmir’de, İskenderun’da, Çanakkale’de, Eskişehir’de, Ayvalık’ta, Avanos’ta, Hatay’da ve Seferihisar’da bulunuyordu. 10’uncu ev ise Kırkpınar’da açıldı. 11’inci Karikatürlü Ev’in de yolda olduğunu söyleyen çizer Kamil Masaracı, yeni evin 11'inci evin ise sonbaharda İzmir Bornova'da açılacağını söyledi.

‘DÜŞÜNCELERİMİZİ, DUYGULARIMIZI BİR BİR ÇİZELİM’

Sergi açılışında konuşan Kamil Masaracı, Karikatürlü Ev’ ile ilgili şunları söyledi: “Biliyordum ki ülkemde ve dünyada karikatür çizmek isteyen hevesli çocuklar ve gençler vardı. Gene tahmin ediyorum ki dünyada ve biliyorum ki ülkemde unutulan sanatçılar vardı. Onların hatırlandığı yerlere gereksinim vardı. Ve bu yerleri ziyaret etmek isteyen birçok insanın beklediğini biliyordum. Bu yerler Karikatürlü Ev'ler olabilirdi. Oldu da! Bedri Rahmi Eyüboğlu diyor ki ‘Çizgi deyince aklınıza ilk gelen ne ise onu kastediyorum. Bir kurşun kalemin ucundan çıkan da çizgi, bir kibrit çöpünü mürekkebe daldırarak çizdiğimiz de çizgi… Kısacası yeryüzünde ne kadar insan varsa o kadar da çizgi var…' Biz de diyoruz ki yeryüzündeki çizgilerin bir kısmıyla karikatür çizelim çocuklarla… Gülmece sözle, yazıyla ve müzikle yapılır da çizgiyle yapılmaz mı? Düşünçelerimizi, duygularımızı, beklentilerimizi, eleştirilerimizi bir bir çizelim.”