Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin en önemli kültür değerlerinden Döşemealtı Halıları böyle hazırlanıyor
Türkiye’nin en önemli kültür değerlerinden Döşemealtı Halıları böyle hazırlanıyor
Kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi de halı... Reuters, Antalya Döşemealtı halısını üreten vatandaşları görüntüledi. Türk halılarını dünyaya tanıttı. 
Kültür Sanat 10 Ağustos 2018 - 14:29

Antalya Döşemealtı, ünlü halılarıyla meşhur. Halılar bölgeye has tezgahlarda dokunuyor. Dünyaca ünlü olan halılar, 12. yüzyılda bölgeye gelen Teke Yörükleri tarafından yayıldı. Bugün Döşemealtı’daki her evde bir halı tezgahı görmek mümkün.

dosemealtihalilari-reuters6

Fotoğraflar: Reuters

Döşemealtı halıları, koyun kırkıldıktan sonra hazırlanıyor. Kadınlar yünü ve yapağıyı yıkıyor, elleriyle liflere ayırıyor ve yaylaya atıyorlar. Ardından kirman ile eğiriyorlar ve tengerekle büküyorlar. Bükme işleminden sonra tabiattan elde edilen kök boyalarla ipler boyanıyor. Boyanan ipler halı dokuma işleminde atkı ve çözgü olarak kullanılıyor.
dosemealtihalilari-reuters4  Döşemealtı halıları ters düğüm yani ‘Gördes Düğümü’ ile dokunuyor. Günde sekiz saat halı dokuyan bir usta yirmi günde, 125×180 santimetre boyutundaki seccade halıyı tamamlayabilir.
dosemealtihalilari-reuters2Döşemealtı halılarında kırmızı, mavi, lacivert, bordo, yeşil, siyah beyaz renkleri yer alıyor. Döşemealtı yöresinde dokunan halı adları şöyle sıralanıyor: Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Dallı-Akrepli, Mihraplı (Camili), Akrepli, Terazili-Toplu-Yastıklı, Bayraklı, Dokuz Toplu (Yıldızlı), Kuleli Yıldızlı Toplu, Laleli Mihraplı, Koyun Haplı Dallı, Heybe Toplu ve Ambarlı…

dosemealtihalilari-reuters5Reuters, bu tarihi halının döşeme işlemini yerinde görüntüledi ve dünyaya servis etti. Görüntülerde Döşemealtı’ndaki işçilerin, halıların renklerini yumuşatmak için tarlalar bıraktıkları görülüyor.

dosemealtihalilari-reuters