Türkiye’nin iliski haritası

Türk insanının ikili ilişkilere ve cinselliğe bakış açısını ortaya koyan ilginç bir anketin sonuçlarına göre ülkemizin ‘Aşk’a bakış açısının haritası çıkarıldı. Sosyal anket platformu Poltio’nun 5135 kişi arasında yaptığı anket cinsellikten, ideal eşe, yalan söylemekten aşk acısına kadar kadın ve erkeklerimizin bakış açısını ortaya koydu...

Türkiye’nin iliski haritası

Nil SOYSAL

% 61 – Karakter uyumu

‘Bir ilişkinin en önemli temel taşı nedir?' sorusunu yanıtlayan 1012 kişinin % 61'i ‘karakterlerin uyumlu olması' yanıtını verirken % 15'i ‘aşk' cevabını verdi.

cinsel-hayat

% 66 – Cinsel uyumluluk

Sadece ilişkisi olanların yanıtladığı ‘Partneriniz ile cinsel açıdan uyumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz?' sorusuna %66 oranla olumlu dönüş oldu; 10 seneden uzun süren evlilerin ise sadece %57'si uyumlu bir cinsel hayatları olduğunu düşünüyor.

% 42 Ayrılık acısı

‘İlişkiniz bittiğinde ilk olarak ne yaparsınız?' sorusunu yanıtlayanların  %42'si ‘Normal yaşantıma devam ederim' dedi. Aynı soruya %21 ‘kabuğuma çekilir, evde tüm gün dizi, film izlerim', %14 ‘Bol bol ağlarım', %11 ‘Arkadaşlarımla gezer eğlenir, dağıtırım' cevabını verdi.

% 26 – Evlilik kriteri

“Evlenmek için nasıl bir erkek/kadın arıyorsunuz?” sorusuna cevap veren kadınların %26'sı ‘İyi bir baba olma potansiyeline sahip erkek” derken, erkeklerin %26'sı ise evlenmek için ‘karakteri iyi bir kadın' tercih ettiğini belirtti.

shutterstock_204778261

% 64 – Sildim mi tam silerim

Ankete katılan kadınların %64'ü, erkeklerin ise %55'i ilişkileri bittiğinde eski sevgililerini/eşlerini sosyal medya hesaplarından sildiğini belirtti.

% 55 – Beyaz yalanlar

‘Eşinize/sevgilinize yalan söyler misiniz/söylediniz mi?' sorusuna yanıt veren 1012 kişinin %55'i beyaz yalanlar söyleyebileceğini/söylediğini belirtirken, %34 hayır yanıtını verdi.

evlilik

% 87 – Olmazsa olmaz

Kadınların %75'i erkeklerin ise %87'si cinselliğin ilişkide önemli olduğunu belirtiyor.