Türkiye’nin ilk ‘Ekolojik Ahşap Oyuncak Müzesi’ 23 Nisan’da açılacak

Türkiye'nin ilk 'Ekolojik Ahşap Oyuncak Çocuk Müzesi', 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Samsun'da açılacak. Samsun Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Burada ahşaptan üretilen ve insanlık tarihinin bu zamana kadar kullandığı teknolojik gelişmeleri de yansıtan, yaşam standartlarını da yansıtan eşyaların oyuncağa dönüştürülmüş hallerini tanıtan, çocukların gelişiminde katkıda bulunan oyuncak müzesi yapmayı planlıyoruz" Bu müze Türkiye'nin ilk 'Ekolojik Ahşap Oyuncak Çocuk Müzesi' olacak" dedi.

Türkiye’nin ilk ‘Ekolojik Ahşap Oyuncak Müzesi’ 23 Nisan’da açılacak

Tekkeköy Belediyesi tarafından, geçmişi Eski Taş Çağı’na dek uzanan ‘Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi’ içerisine Türkiye’nin ilk ‘Ekolojik Ahşap Oyuncak Çocuk Müzesi’ yapılıyor. Arkeolojik sit alanı olan vadideki müze çalışmaları hakkında bilgi veren Tekkeköy Belediye Başkan Hasan Togar, Türkiye’de ilk olan ‘Ahşap Ekolojik Oyuncak Müzesi’nin çalışmalarına 6 ay önce başladıklarını belirtti.

Müzenin fikir babasının ‘Oyuncakçı Dede’ lakaplı oyuncak ustası Salih Tok olduğunu açıklayan Togar, “2-3 yıldır kendisiyle görüşüyoruz.Burada çocuklarımızın geçmişinde ve belleğinde yer etmiş, bütün oyuncakların da içerisinde yapılabildiği bir oyuncak müzesi, atölyesi, oyun alanı olacak. Allah nasip ederse 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bu müzemizin açılışını planlıyoruz” dedi.

oyuncakmuze
‘GÖZÜM AÇIK GİTMEYECEĞİM’

Müzeye ahşap oyuncaklar yapan ‘Oyuncakçı Dede’ lakaplı, ahşap oyuncak ustası Salih Tok ise yaptığı açıklamada, “Burada en büyük desteği Başkanımız verdi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yaşadığım bu ilçede en büyük isteğim buydu. Gözlerim açık gitmeyeceğim. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bu müzemizi açacağız ve çocuklarımıza hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı. DHA

Oyuncak Müzesi İstanbul sınırını aşıyor İlginizi Çekebilir Oyuncak Müzesi İstanbul sınırını aşıyor