Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye’nin ilk tiyatro müzesi kuruluyor
Türkiye’nin ilk tiyatro müzesi kuruluyor
Kuruluş aşamasındaki Türkiye Tiyatro Vakfı'nın ilk etkinliğinde, Türkiye'nin ilk tiyatro müzesinin hayata geçirilmesi amacıyla çalışmaların sürdüğü açıklandı. 
Kültür Sanat 11 Nisan 2019 - 16:00

ENKA Kültür Sanat, kuruluş aşamasındaki Türkiye Tiyatro Vakfı'nın ilk etkinliğine; Türkiye tiyatrosunun belleğini oluşturmak ve bu yönde farkındalık yaratmak amacıyla Vakfın düzenlediği “Bize Bir Tiyatro Müzesi Gerek” başlıklı panele ev sahipliği yaptı. Gazeteci-yazar Zeynep Oral'ın moderatörlüğünde düzenlenen panele; Türkiye Tiyatro Vakfı'nın kurucu üyesi dramaturg-yazar Esen Çamurdan, eğitmen-oyuncu Can Gürzap ile Tilbe Saran'ın yanı sıra Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi genel müdürü Özalp Birol, Müze Sergi İşleri kurucusu Deniz Koç Çeliker ile akademisyen-oyuncu Yavuz Pekman katıldı.

Türkiye'nin ilk tiyatro müzesini hayata geçirmek amacıyla ilk olarak Türkiye Tiyatro Vakfını kurma yoluna gidildiğini, Vakfın yakın zamanda tüzel kişiliğini kazanacağını söyleyen Esen Çamurdan, yapılan çalışmalarla ilgili “Müzemizin adı ‘Türkiye Tiyatro Müzesi’ olacak. Vakfımız, Türkiye tiyatrosu hakkında araştırmalar yapacak, tiyatro okullarıyla bu anlamda ilişki içinde olacağız. Öğrencilerden bir ekip kurduk ve sözlü tarih çalışmalarına başladık. Şu ana kadar Haldun Dormen, Duygu Sağıroğlu, Metin Akpınar, Ferhan Şensoy'la görüştük. Başka bir çalışmamız da Türkiye tiyatrosu ile ilgili kaynakların derlendiği bir veri tabanı oluşturmak. Dijital tarama tamamlandıktan sonra müzeler ve özel koleksiyonlar kayda geçirilecek. Hemen sonra basın yayın arşivleri taranacak” dedi. Türkiye'deki azınlık tiyatrolarının, tiyatro tarihi açısından büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Çamurdan, “Bir Ermeni tiyatrosu ekibimiz var. Yahudi tiyatrosuyla ilgili bir ekip kurmak üzereyiz. Rum tiyatrosuyla ilişki kurma aşamasındayız. Bütün derdimiz bu müzede bütün Türkiye'nin mozaiğinin olması”

ÇOCUKLARI GÖZETEN BİR MERKEZ

Müzenin bir kültür merkezi gibi olacağına değinen Çamurdan, “Sanatla kültürü buluşturan, gösterilere ve konferanslara ev sahipliği yapan, daha önemlisi çocukları gözeten, onları da ziyaretçi olarak değerlendiren bir müze olacak” şeklinde konuştu.