Tutankamon’un maskesine zarar verenler yargılanacak

Mısır medyası, Firavun Tutankamon’un ölüm maskesindeki sakalın yanlış yapıştırılması konusunda sekiz müze çalışanı hakkında dava açılacağını duyurdu.

Tutankamon’un maskesine zarar verenler yargılanacak

Karar, yetkililerin soruşturma açmasından yaklaşık bir yol sonra açıklandı. Tutankamon'un maskesindeki sakal kısmı kopmuş ve daha sonra özensizce tekrar yapıştırılmıştı. Sanıklar görevi ihmal ve profesyönel standartları ihlal etme suçlarından yargılanacak.

Tutankamon'un maskesi

Mısır Müzesi'ndeki konservatörler, sakalın kopmasıyla ilgili birbiriyle uyuşmayan ifadeler verdi. Bir ifadeye göre sakal yanlışlıkla düşürülmüşken, başka bir ifadeye göre gevşediği için yerinden çıkarılmış. Savcılar, işçilerin daha sonra “umursamazca” bu hatayı örtbas etmeye çalıştığını, ve tamir etmek için uygun olmayan bir yapıştırıcıdan büyük miktarda kullandığını söyledi. Toplamda sakalı yeniden yapıştırmak dört kez girişimde bulunulmuş. Son üç denemede aynı zamanda önceki başarısız girişimlerin izleri de kaldırılmaya çalışılınmış.

Tutankamon'un maskesi

“3000 YILLIK ESERE ZARAR VERDİLER”

Daily News Egypt'ta yayınlanan rapora göre savcılar “Sanıklar, tüm bilimsel restorasyon yöntemlerini görmezden gelerek, suçlarını örtmeye çalıştı: görünür hale gelen yapıştırıcı parçalarını çıkarmak için metal aletler kullanarak, bir an bile vicdan azabı duymadan, 3,000 yıllık esere zarar verdiler” dedi.

Duruşmaya çıkacaklar arasında müzenin eski müdürü ve restorasyon bölümünün eski müdürü de bulunuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, Alman uzmanların öncülük ettiği bir konservatör ekibi, hasarı gidererek, sakalı profesyönel şekilde yerine yapıştırmak için çalışmalara başladı. Restorasyonun başarılı olmasıyla, Aralık ayında maske tekrar ziyarete açıldı.

Loading...