Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Ülkü Tamer Nuh’un gemisi gibiydi…’
‘Ülkü Tamer Nuh’un gemisi gibiydi…’
Türkçe şiirin yaşayan en büyük ismiydi Ülkü Tamer. Dün gece saatlerinde 81 yaşında hayata veda ettiği haberi düştüğünde tarifsiz bir hüzün kapladı kelimeleri.
Kültür Sanat 2 Nisan 2018 - 10:36

Onlarca kitap, oyun, yüzlerce şiir, çeviriler, antolojiler, çocuk kitapları, düz yazılar ile Türkçe edebiyatın en önemli isimlerinden olan Ülkü Tamer, İkinci Yeni’nin en genç şairiydi. Dizelerinde çocuksu duyarlılığı ve ironiyi birleştirmişti.

2014 tarihli ‘Tarihte Yaşanmamış Olaylar’ isimli öyküsünde, bilge gibi yaşamanın anahtarını şöyle tarif etmişti: “Bilgeliğin tek koşulu var: Dünü yarında yaşayacaksın, ama dünü yarına taşımayacaksın.”

BİRÇOK ŞİİRİ BESTELENDİ

Dünü yarına taşımayan, ama dünü unutmayan da birisiydi büyük şair. Anı kitabına ‘Yaşamak Hatırlamaktır’ ismini vermişti.

70’in üzerinde kitap çevirisi yapan Ülkü Tamer, aynı zamanda çocuk edebiyatındaki faaliyetleriyle de bir neslin kitaplarla tanışmasına vesile oldu. Birçok şiiri bestelenmişti Ülkü Tamer’in. Güneş Topla Benim İçin, Üşür Ölüm Bile, Gül Dikeni gibi şiirleri bunların arasındaydı.

‘NUH’UN GEMİSİ GİBİYDİ ŞİİRLERİ’

Cemal Süreya birlikte Papirüs dergisini çıkardıkları Tamer için şöyle diyordu: “Nuh’un gemisi gibiydi Ülkü Tamer’in ilk şiirleri: Kalabalık, şenlikli, her türlü imgenin erkeğini ve dişisini barındıran, terzilerle, dülgerlerle, tilkilerle, kirpilerle, sansarlarla ve her şeyle dolu.”

UTANÇ
‘Soğuk bir tül örtüyorlar yüzümüze,
Sanki ölmek için beyaz bir uykusuzluk;
Belki utanmasak bizi bırakacaklar,
Terliyoruz, tırnaklarımdan damlıyor kan
Onun üstüne,
Soğuk bir tül örtüyorlar üstümüze.’

Ülkü Tamer’in cenazesinin, yarın Turgutreis Merkez Camisinde kılınacak cenaze namazı sonrası Gümüşlük Mahallesi’ndeki mezarlıkta toprağa verileceği öğrenildi.