Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ümidiniz hiç bitmesin
Ümidiniz hiç bitmesin
9 yaşındayken viyolonsel çalmaya başlayan, 15 yaşında orkestra solisti olarak ilk konserini veren ve klasik müziğin üstün yeteneği olarak kabul edilen Nil Kocamangil ile 8 Mart Kadınlar Günü’nde Eskişehir’de vereceği konser öncesi söyleştik.
Kültür Sanat 3 Mart 2018 - 05:08

Taner BİLDİK

– Yüksek öğreniminizi Fransa ve Almanya gibi Klasik Batı Müziği'nin kalelerinde almış birisiniz. Müziğin insanları ve kültürleri birleştirici konumuhakkında neler söylemek istersiniz?

İşimizi o kadar uluslararası bir alanda yapıyoruz ki normal zaman da kültür farklılıklarından dolayı karşılaşabileceğiniz birçok durum burada karşımıza çıkmıyor. Örneğin, Leipzig'te bir oda müziği grubu çalışması yapacağız ve grup bir İsrailli, bir Yunan, bir Alman ve bir Türk'ten oluşuyor. Başka bir platformda olsa bu insanlar kolay kolay bir araya gelemeyebilirdi ama müzik o kadar evrensel ki, her şey mümkün.

ÇOCUK GELİNLERiN OLMADIĞI BİR DÜNYA DİLİYORUM

– 8 Mart Kadınlar Günü'nde Eskişehir de Tekfen Flarmoni ‘İlkbahar Klasikleri' konseriyle seyirci karşısına geçeceksiniz. Bu özel günde kadınlara bir mesajınız var mı?

Artık kadın cinayetlerinin, çocuk gelinlerin olmadığı, cinsel istismar ve tacizlerin son bulduğu, kız çocukların okuduğu, çalışma hayatı ve sosyal hayattaki tüm eşitsizliklerin ortadan kalktığı, bir dünya olmasını ülkem ve tüm dünya kadınları için diliyorum. Kadınlara hak ettiği gerçek değerin verilmesiyle daha mutlu bireyler, aileler ve toplumların oluşacağını düşünüyorum.

nil-ek

İŞİNİZE AŞKLA SARILIN

– 28 yaşındasınız klasik müzik için çok genç yaşta dünya çapında üne sahip oldunuz. Sizin gibi genç müzisyenlere vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ümidiniz hiç bitmesin! Siz işinize aşkla sarıldığınız, kendi yolunuzda emin adımlarla ilerlediğiniz sürece doğru zaman geldiğinde bir yardım eli uzanacaktır. Hiçbir şeyin, hiç kimsenin motivasyonunuzu kırmasına asla izin vermeyin.