Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
UNICEF yararına 2. İstanbul Fotomaratonu düzenlendi
UNICEF yararına 2. İstanbul Fotomaratonu düzenlendi
Fotoğrafçı Niko Guido’nun rehberliğinde, İstanbul’un sıradan bir gününü belgeleyen “2. İstanbul Fotomaratonu” UNICEF Türkiye yararına 8 Ekim 2016 tarihinde 75 fotoğrafçının katılımıyla düzenlendi.
Kültür Sanat 11 Ekim 2016 - 15:44

Gelenekselleşmesi ve her yıl tekrar edilmesi hedeflenen “İstanbul Fotomaratonu”nda; İstanbul'un farklı çehrelerini sabah gün doğumundan gece yarısına kadar fotoğraflamak üzere, Benİstanbul adlı uzun soluklu proje çerçevesinde bir araya gelen fotoğraf tutkunları İstanbul'u karış karış gezdi.

Fotoğraf: Aslı Atalay Yıldırım

Fotoğraf: Aslı Atalay Yıldırım

Benİstanbul Fotoğrafçıları, Niko Guido'nun yaşam boyu fotoğraflarla belgeleme, tüm dünyaya ve gelecek kuşaklara aktarma rüyasını gerçekleştirmek üzere motive ve rehberlik ettiği, bilgi ve deneyimlerini paylaştığı uzun soluklu Benİstanbul projesi kapsamında biraraya geldi.

Fotoğraf: Cengizhan Güngör

Fotoğraf: Cengizhan Güngör

İstanbul'u farklı mevsimlerde, günün farklı saatlerinde, farklı semtlerde, farklı insan manzaraları ve farklı fotoğraf teknikleri ile görüntüleyen fotoğrafçıların eserleri yurtiçi ve yurtdışı sergilerde ziyaretçileriyle buluşuyor.

Fotoğraf: Filiz Dibi

Fotoğraf: Filiz Dibi

Fotoğrafçılar “2. İstanbul Fotomaratonu”nda bu anlamlı organizasyona özel tasarlanmış tişörtlerini giyerek, 8 Ekim 2016 Pazar günü İstanbul'un sıradan yaşamını en doğal haliyle saniye-saniye / dakika-dakika kadrajlarına aldı.

Fotoğraf: Hüseyin Bilgen

Fotoğraf: Hüseyin Bilgen

Gün doğumu ile fotoğraf çekmeye başlayan fotoğrafçılar öğleden sonra saat 14:00 itibarı ile bayrağı, İstanbul'u gece yarısı saat 24:00'e kadar fotoğraflayan arkadaşlarına devrettiler.

Fotoğraf: Mine Yaşar

Fotoğraf: Mine Yaşar

Fotomaratonun sonunda seçilen fotoğraflar saat sırasına göre düzenlenerek, gelecek nesillere belge niteliği taşıyacak bir kitapçık olarak basılacak, kitapçığın satışından elde edilen gelir sosyal sorumluluk bilinci ile, UNICEF Türkiye'ye bağışlanacak.

Fotoğraf: Mustafa Copuroğlu

Fotoğraf: Mustafa Copuroğlu

Fotoğraf maratoncuları, gerek UNICEF Türkiye'ye verdikleri destek, gerekse ileride Avrasya Maratonu benzeri büyük ve geleneksel bir organizasyona dönüşeceğine inandıkları “İstanbul Fotomaratonu”na katılmanın gurur ve mutluluğunu yaşadılar.

Fotoğraf: Zeynep Banu Ergin

Fotoğraf: Zeynep Banu Ergin