Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü isimlerden Gülriz Sururi’ye veda
Ünlü isimlerden Gülriz Sururi’ye veda
Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden ve vasiyeti üzerine sessiz sedasız sonsuzluğa uğurlanan Gülriz Sururi için öğrenceleri ve sevenleri sosyal medya hesapları üzerinden son derece duygusal paylaşımlar ayptı. 90 yaşında bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Sururi'nin ardından şunlar yazıldı...
Kültür Sanat 2 Ocak 2019 - 10:11

umut-oguz-1

UMUT OĞUZ

“Sene 2000. Medya Medya Nereye adlı kabareyi oynuyoruz 22 genç. Çoğumuzun ilk profesyonel oyunu. Tiyatro sahibi Kandemir Konduk, yönetmenimizde Ahmet Gülhan olunca galamıza ömrü hayatımızda yanyana bir daha asla göremeyeceğimiz usta isimler gelmişti. Çocukluğumuzdan itibaren izlediğimiz isimler bizi izliyordu. Heyecan, usta seyircilerin yapıcı reaksiyonlarıyla harika performanslara dönüşmüştü. En iyi oyunumuz olmuştu. Engin Cezzar ve Gülriz Sururi çifti de bizi izleyenler arasındaydı. Oyun sonrası bize yaklaşımları o kadar anlatılamaz alçakgönüllü ve usta zerafeti yüklüydü ki, bizi değerli hissettirerek mesleğe bir kez daha aşık olmamızı sağladılar. Dolmayacak yerleriniz. Miraslarınızı aktarmaya çalışacağız. Nurlar içinde uyuyun. Bir testinin kulbunda da olsa aşkla buluşun.”

behzat-uygur

BEHZAT UYGUR

“Gülriz Sururi… O ismi gidene kadar zirvede taşımak yorar be arkadaş.. Güle güle kraliçe”

demet-evgar

DEMET EVGAR

“Amacının, kalbinin peşinden; coşkuyla, dört bir yana göğsünü gere gere yürüdü Gülriz Sururi… Ve yine yolunda sessizce gitmeyi istedi tüm zerafetiyle. Kendisiyle yıllar önce, daveti üzerine evinde sohbetler etme şerefine ben de nail olmuştum. Kendi yolunda yürüyenlere sessizce cesaret verir gibiydi… Işığınla yaşadın bu dünyada, ışığın yolunu aydınlatsın…”

derya-baykal

DERYA BAYKAL

“Çok üzgünüm büyük usta… ”

mert-firat

MERT FIRAT

“Ömrünü ve tüm enerjisini ülkesine, sanatına, Cumhuriyete adadı. Gülriz Sururi Arkasında yüzlerce nefer bıraktı, kimine dolaylı kimine direkt dokundu insanlarının, hep heyecan dolu, umutlu ve inançlıydı hala da öyle. Arkasında Engin bey ve kendi adına bir tiyatro fonu, şahane bir okul projesi de bıraktı dahası bilmediklerimiz. Çünkü sevdi bu insanlari, Zilha'yı, Fosforlu'yu, İrma'yı, inandı bu toprakların insanlarına hem de çıkarsız, rantsız, şansız. Geride bıraktıklarının yükü büyük. Işıklar için uyu tatlı, güzel, zeki, çocuk kalpli kadın.‬..”

erdal-ozyagcilar

ERDAL ÖZYAĞCILAR

“Kaldırım Serçesi “1983” Güle güle Gülriz hoca.Nur içinde yat.”

emre-kinay

EMRE KINAY

“Yıllar yıllar önce mesleğe başlangıç yıllarımda tanışmıştım sizinle. Büyük bir hayranlıkla dahası ,gecen ay en son bir yemekte karşılaştığımız güne kadar da o saygım ve sevgim sürdü. “Asalet” kelimesinin bendeki karşılığı. Sizi kaybetmiş olmak beni derinden üzdü… Ama adınızın önündeki o asaletiniz ile bu nankör dünyaya tıpkı fotoğrafınızdaki gibi küçük bir tebessüm ile sırtınızı dönüp gitmişsiniz… Gidişinizi bile asaletle “sessiz defin” ile istemişsiniz vasiyetinizde. O kadar haklısınız bu istek ve gerekçelerinizde de. Ardınızdan bu yazıyı yazmayı yeni yılın ilk gününde hic istemezdim. Öğrettiklerinizle duruşunuzla asaletinizle hayatıma çok şey katmıştınız… Türk Tiyatrosu Asaletini ve çağdaş ilerici bir hanımefendiyi kaybetti.”

gonca-vuslateri

GONCA VUSLATERİ

“Canım yandı”

fazil-say

FAZIL SAY

“Sevgili Gülriz Sururi, ışıklar içinde uyusun, Türk halkının başı sağolsun, çok üzgünüm sanat için tiyatro için büyük hizmet vermişti, neredeyse asırlık ömrü boyunca.”

SUNAY AKIN

“İlk gün, ilk acı… Gülriz Sururi, eşi Engin Cezzar'ı kaybettiğinde şunu söylemişti ardından:”Yan odadayken bile özlüyordum”… İki yıl ayrı kaldı birbirinden iki değerli sanatçı… Birlikteler artık… Anılarına sonsuz saygı ve sevgiyle… Ruhları şad olsun…”

ferzan-ozpetek

FERZAN ÖZPETEK

“Gülriz Sururi .. 4/7/1929”

isil-yucesoy

IŞIL YÜCESOY

“Sayın Gülriz Sururi'yi kaybettik…Çok üzgünüm… SANAT adına verdiği bunca emeğin karşısında saygı ile eğiliyorum.”

NİLGÜN BELGÜN

“Kendisini Ülkesine, sanatına Cumhuriyet'e adayan çok önemli insan,kadın, oyuncu Gülriz Sururi'yi kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyim..Mekanın cennet olsun nurlar içinde yat hayat ve sanat öğretmeni.”

yildiray-sahinler

YILDIRAY ŞAHİNLER

“Usta'nın elinden ödül alma onuruna kavuşmak son kez bana nasip olmuş meğer. Güle güle Gülriz usta. Türk Tiyatrosu'nun unutulmazlarındansınız. Işıklar içinde uyuyun”