Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü şair Cemal Safi kimdir? Edebiyatın ünlü ismini kaybettik!
Ünlü şair Cemal Safi kimdir? Edebiyatın ünlü ismini kaybettik!
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Cemal Safi kimdir? Kaç yaşında vefat etti? Hastalığı nendeniyle yoğun bakımda olan ünlü şairin şiirleri, pek çok sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanmıştı. Karadenizli Cemal Safi aylar önce KOAH nedeniyle tedavi altına alınmıştı. İşte önemli şiirlerinden bazıları ve ayrıntılar
Kültür Sanat 18 Nisan 2018 - 07:54

Ya Evde Yoksan, İç Benim İçin, Ayşen, Vurgun gibi şiirlerin şairi Cemal Safi kimdir? Karadenizli Cemal Safi aylar önce KOAH nedeniyle tedavi altına alınmış ve yaşamını yitirmişti. İşte edebiyat ve şiir dünyasının önemli isminin kısa yaşam öyküsü ve bilinmeyenler…

CEMAL SAFİ KİMDİR?

Cemal Safi 1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi’di. Öğrenimine Sakarya İlkokulu’nda başladı. Samsun Sanat Okulu’ nun Torna Tesviye bölümünden mezun oldu. 1959 yılında ailesiyle Ankara’ ya taşındı. 1971 yılına kadar o dönemde sahibi oldukları Büyük Otel’ de babasının yanında çalıştı.

Cemal Safi evli ve üç çocuk babasıdır. İlk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı.Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi.

Eminescu madalyası başta olmak üzere defalarca Hürriyet’in Altın Kelebek, Milliyet’in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT’nin Yılın Şair’i gibi sayısız ödüle layık görüldü.

Şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay’da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali ‘ni organize etmiştir. Tek Hece – Aşk şiirleri ile tanınmaktadır.

Bazı Şiirleri

Ya Evde Yoksan
İç Benim İçin
Ayşen
Vurgun
Tek Hece (Aşk)
Sende Kalmış
İmkansız (Rüyalarım Olmasa)
Aheste
Mecbur muyum Ben
Yeter Artık Daha Fazla Üzemezsin
Eskici
Git
Senden Sadece Beni Sevmeni İstiyorum
Telefonda Sen
Bırak Beni Gideyim
Kılavuzum Karga Çıktı Neyleyim
Gelin Birlik Olalım

Son güncelleme: 08:02 - 18.04.2018