Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ünlü tasarımcı Yurdaer Altıntaş’tan acı haber
Ünlü tasarımcı Yurdaer Altıntaş’tan acı haber
Türkiye'nin dünyaca ünlü çizer ve grafik tasarımcılarından Prof. Yurdaer Altıntaş hayatını kaybetti.
Kültür Sanat 24 Temmuz 2019 - 17:05

Tasarladığı tiyatro ve sinema afişleri ile Türkiye’nin ve dünyanın tanınan tasarımcılarından olan Yurdaer Altıntaş, 84 yaşında yaşamını yitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi, Altıntaş ile ilgili, “Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden, Grafik tasarım alanında Türkiye'nin öncü temsilcilerinden, grafik tasarımcı ve akademisyen Prof. Yurdaer Altıntaş, tedavi gördüğü İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu. Yurdaer Altıntaş'ın cenazesi, 25 Temmuz 2019 günü, saat 14:30'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yapılacak tören sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'nda kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verilecektir” açıklaması yapıldı

YURDAER ALTINTAŞ KİMDİR?

1935 yılında Kars'ta doğdu. Annesi Polonya Krakov'dan Türkiye'ye göç eden bir aileden gelmektedir, babası ise Girit kökenli Bursalı Şeyh Cemil Efendi'nin oğludur. Tokat, Sivas, Malatya, Erzurum, Gelibolu gibi Anadolu'nun çeşitli kentlerinde geçen çocukluk yıllarında Anadolu kültürünü tanıma fırsatı bulmuştur. Lise birinci sınıfta Güzel Sanatlar Akademisi'nin sınavlarına girip kazanmış resim eğitimi almaya başlamıştır. 1952 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Sanatları Bölümüne, Afiş atölyelerinde eğitimini devam ettirir. Altıntaş, yüksek öğreniminin son yılında profesyonel olarak çalışmaya başlamıştır. Afiş Atölyesi'nin yüksek bölümünden 1957'de mezun olmuş, altı ay gibi kısa süren reklam ajansı deneyimlerinden sonra bağımsız çalışmayı tercih etmiştir. Altıntaş'ın çalışmaları dünyada çeşitli müze ve arşivlerde yer almaktadır. 2011 yılında altmış yıllık çalışmaları 21. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı'nda sergilenmiştir ve Sanatçı onur ödülü Altıntaş'a verilmiştir.

1987'den 1993'e kadar Grafikerler Meslek Kuruluşu'nun başkanlık görevini yürütmüştür. 1996 yılında 60. yaş günü nedeniyle uluslararası çağrılı afiş sergisi düzenlemiştir.