Sözcü Plus Giriş

UPDS’den TÜYAP’taki sansüre karşı tepki!

Ressam Mustafa Özel'in 27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı kapsamında TÜYAP'ta sergilenen nü resimleri kaldırıldı. Gericilerin hedef gösterdiği resimler, ardından yeniden yerine konuldu. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPDS) yaptığı açıklamada, "Sanata yönelik hiçbir taciz ve saldırıya karşı sessiz kalmayacağız, hukuki dayanağı olamayacak hiçbir sansür girişimine geçit vermeyeceğiz" dedi. 

null
Güncellenme: 19:16, 10/11/2017
UPDS’den TÜYAP’taki sansüre karşı tepki!

Ressam Mustafa Özel’in 27. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı kapsamında TÜYAP’ta sergilenen nü resimleri, Milat gazetesi yazarı Ufuk Coşkun tarafından yapılan sosyal medya paylaşımıyla hedef gösterildi.

Coşkun’un “Çocuklarımızın rahatça gezebilmeleri için lütfen TÜYAP'taki müsthecen sergiyle ilgili bir şeyler yapın” mesajının ardından resimler gerekçe gösterilmeden kaldırıldı.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPDS), resimlerin sergiden kaldırılmasına tepki gösteren bir açıklama yayınladı.

basliksiz-2
Açıklamada şöyle denildi:

“Dün TÜYAP yönetimine yapılan çeşitli resmi baskılar nedeniyle bazı eserler sansüre uğramıştır. TÜYAP yönetimini, fuarın katılımcıları ve sanatçılarla karşı karşıya bırakan, 21. yüzyılın sosyal ve kültürel hiçbir katmanına yakışmayan bu hukuksuz tavra karşı bu sabah, 10 Kasım 2017'de UPSD Başkanı Bedri Baykam, Akademililer galerisi Resul Aytemur, galerici Nevzat Metin ve birçok sanatçının desteğiyle, indirilen resimler yeniden yerlerine konulmuştur.

Kimin emriyle hangi yasa veya mahkeme kararına dayanarak yapılmak istendiği belli olmayan, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş imajına büyük bir darbe indirecek böyle bir sansür uygulamasının en önemli kitap ve sanat fuarlarımızdan birinde yaşanması, hiç kimseye bir yarar sağlamayacağı gibi, ulusal birliğimize zarar vererek dünyanın her yerinde aleyhimize propaganda olarak karşımıza çıkabilecektir.

Sanat ve sanatçı haklarını korumak üzere kurulmuş uluslararası bir kurum olarak, sanata yönelik hiçbir taciz ve saldırıya karşı sessiz kalmayacağımızı, hukuki dayanağı olamayacak hiçbir sansür girişimine geçit vermeyeceğimizi sanat ortamımıza ve kamuoyumuza saygılarımızla duyururuz.”

İlginizi Çekebilirİnanılmaz sansür! Kamu spotunda kadını buzladılarİnanılmaz sansür! Kamu spotunda kadını buzladılar