Van Gogh’un tablosunu çalan şüpheli yakalandı

Hollanda'nın Baarn kentinde Ünlü ressam Vincent Van Gogh ve Frans Hals'ın tablolarını çaldığı şüphesiyle 58 yaşındaki bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Van Gogh’un tablosunu çalan şüpheli yakalandı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki Laren şehrinde 58 yaşındaki bir şüpheli geçtiğimiz yıl Singer Müzesi’nde sergilenen, ünlü ressam Vincent van Gogh’a ait “Spring Garden” (Bahar Bahçesi) adlı tabloyu çaldığı şüphesiyle gözaltına alındı.

Geçen yıl çalışan tablonun yaklaşık 6.6 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Laren Polis Merkezi olaya ilgili geniş çaplı soruşturmanın sürdüğünü ifade etti.

MART 2020’DE MÜZEDEN ÇALINMIŞTI

Geçen yıl Mart ayında çalınan tablonun ardından Singer Laren Müzesi’nden yapılan açıklamada, Groningen Müzesinden sergilenmek üzere ödünç alınan, Van Gogh’a ait 1884 tarihli “İlkbahar Bahçesi” tablosunun çalındığı bildirilmişti. Eserin yaklaşık 6.6 milyon dolarlık bir değeri olduğu tahmin ediliyor.

Tablo geçen yıl “Ruhun aynası” temalı sergi için Singer Laren Müzesi’ne getirilmiş ancak müze, Covid-19 salgını sebebiyle ziyarete kapatılmıştı.

Van Gogh’un Bahar Bahçesi, çalındığı dönemde tablonun sahibi Groninger Müzesi’nden ödünç alınarak Laren’deki Singer Müzesi’nde sergileniyordu. Franz Hals’in tablosu ise daha önce 1988 ve 2011 yılında iki defa çalınmıştı.

Loading...