Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Varşova Gettosu Ayaklanması’nın 75. senesinde Şoa, Grand Pera’da anılıyor
Varşova Gettosu Ayaklanması’nın 75. senesinde Şoa, Grand Pera’da anılıyor
Umudun, başkaldırının, direnişin ve varlığın sembolü olan Varşova Gettosu Ayaklanması’nın yıldönümünde Şoa, günümüzden çok yönlü bir bakışla anılacak.
Kültür Sanat 6 Nisan 2018 - 12:35

Şoa'dan Amsterdam'da sığındığı evde yaşayarak saklanan ve duygularını günlüğüne geçirerek bize aktaran Anne Frank'e ilişkin “Günümüz için Bir Tarih – Anne Frank Sergisi”nin açılışının da gerçekleştirileceği program 12 Nisan 2018 günü saat 19.00'da Grand Pera'da başlayacak.

Yrd. Doç. Umut Uzer, Karel Valansi ve Serdar Korucu'nun konuşmacı olarak yer alacakları panelde Şoa'ya günümüzden farklı açılarla bakılacak, bir propaganda aleti olarak kullanılan medya, Şoa zamanında Türkiye ve devletlerin sorumlulukları ele alınacak.

soavarsova
SON OF SAUL İZLENEBİLECEK

Anma programında ayrıca 2016 senesinde Oscar'da “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü kazanan “Son of Saul”u da izlemek mümkün. Auschwitz'de geçen film, Yahudi Soykırımı döneminin psikolojisini anlamak adına tarihe ışık tutuyor.

Şoa, Nazi rejimi ve işbirlikçileri tarafından sistemli, bürokratik yollarla, malî açıdan ülke eli ile desteklenen bir şekilde yaklaşık altı milyon Yahudi’nin öldürülmesidir. İbranice bir sözcük olan Şoa, felaket anlamına gelmektedir.

Adres: Grand Pera Tiyatro Salonu, İstiklal Caddesi Cercle d'Orient Binası 56/58, 34440 Beyoğlu/İstanbul
Program:
19.00 – Günümüz İçin Bir Tarih – Anne Frank Sergi Açılışı
20.00 – Panel

Konuşmacılar:
Doç. Dr. Umut Uzer, İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi
Karel Valansi, Şalom Gazetesi ve T24 köşe yazarı
Serdar Korucu, gazeteci, Avlaremoz yazarı

Moderatör:
Av. Betsi Penso, Avlaremoz editörü

22.00 – Son of Saul – film gösterimi ücretsizdir.