Verdiğimiz her mesaj insanların hayatına dokunuyor

Sumru Yavrucuk, Almula Merter Churm (AMC) Prodüksiyon ve İngiltere Kadın Platformu işbirliğiyle düzenlenen sanat temalı sohbete konuk oldu. Kadına şiddetten ‘Shirley’ adlı oyuna pek çok konunun konuşulduğu etkinlikte Yavrucuk, kadınlara, “İdeallerinizin sonuna kadar arkasında durun, yılmayın. Tek düze hayatı kabullenmeyin…” mesajını veren sanatçı, önümüzdeki sene ‘Shirley’ oyununu İngiltere’de sahneleyeceğinin müjdesini de verdi.

Verdiğimiz her mesaj insanların hayatına dokunuyor

– Canlandırdığınız ‘Shirley' karakterinin tüm kadınlardan bir parça taşıdığını düşünüyor musunuz?

Evet çünkü hepimiz birer Shirleyiz aslında… Kadınların morale ihtiyacı var ve kaç çocuk yapacağımdan, neyi ve nasıl yaşayacağımıza kravatlı adamların karar vermesinden çok sıkıldık artık. Erkekler artık hayatımıza karışmasın! Oysa hiçbir şey için geç değil. Hayatınızı lütfen değersizleştirmeyin ve anı biriktirmeye çalışın!

_mg_8217

– Kadın ağırlıklı oyunlarda sizi çok sık görüyoruz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Mesleğe başladığım günden bu yana oyunlarımda hep kadını ifade etmeye çalıştım ve buna devam edeceğim. Çalıştığım dizilerde de anlaşmama her zaman müdahale etme yetkisi maddesi koyarım. Çünkü kimse bana ekrandan karşı olduğum şeyleri iyi bir şeymiş gibi söyletemez. O mecra rol model olduğumuz yer ve verdiğimiz her mesaj insanların hayatına dokunuyor.

Hepimiz Shirleyiz

– Oyunun uzun yıllardır bu kadar beğenilmesini hangi özelliklerine bağlıyorsunuz?

Herkes bu kadında bir şeyler buluyor. Kendi çocuklarını, kocasını, mutfağını, hayatla mücadelesini, çevresiyle ilişkilerini ve tabii bir de yalnızlığını… Birçoğumuzun yapamadığını yapıyor Shirley; onu takdir ediyor ve belki de kıskanıyoruz. Shirley olmak hepimizin hayali. Bu hayale ulaşma umuduyla ona daha çok sarılmak istiyoruz. Özellikle son dönemde kadın olarak yaşadıklarımız düşünülürse, izledikçe daha çok dokunacak Shirley ve onu daha çok seveceğiz.

40 yaşındaki bir kadına miyadını doldurmuş gibi bakılıyor

40 yaşındaki bir kadına miyadını doldurmuş gibi bakılıyor

– ‘Shirley' ne zaman Londra'daki sanatseverlerle buluşacak?

Bu oyunla ilgili 08 Mart 2018 öncesinde ve sonrasında pek çok etkinlik olacak. Dünya Kadınlar Günü Haftası'nda oynanacak oyun.

file2

Tribüne oynayanlar destek vermesin

– Bu etkinliğin çıkış noktası nedir?

Prodüksiyon şirketim olduğu için zaten sanatçılarla çalışıyorum. İngiltere kadın platformu Charity Dernek Başkanı Nilgün (Yıldırım) Hanım’la daha çok insana ulaşmaya karar verdik.

– Sosyal sorumluluk konularında kadınlar hep bir adım önde bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Kadın erkek diye ayırmıyorum içinden gelen herkes bir yerlerinden tutmalı işin. Kalbimizin uzanabildiği her yerde varız derneğimizle.

Beni nakavt edecek metinleri seçiyorum

5f9d01cb-4033-4e12-a82b-5ea6c084ea02-1

– Sizi zorlayacak metinleri seçtiğinize pek çok kez şahit olduk. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Oyunlarımı seçerken beni nakavt edecek metinleri seçiyorum. Beni yormayacak, düşündürmeyecek bir şeylere dokunamayacağım tekstleri sevmem ve oynamak istemem. Belki de tiyatroyla aramda sado-mazo bir ilişki var… Rollerle arkadaşlık ettikçe kendi içimdeki bilinmezliğe yolculuk ediyorum. Oyunlarımdan çıktıktan sonra seyircileri başka bir dünyayla tanıştırabilmek en güzel haz…

Herkes gösteriş için yaşıyor

– Kadınların hayatında yaş, güzellik gibi kavramlar ne kadar öncelikli?

Kadınlar yeniden akord ediliyor ve bu olup bitenlere erkek dünyası karar veriyor. Kadınlar güzellik kavramı yüzünden yarıştırılıyor. Örneğin, Herkes gösteriş için yaşıyor. Shirley ile kadınlara cesaret ve özgüven aşılamaya çalışıyorum. Artık henüz 45 yaşındayım demek gerekiyor.

Shirley karakterini canlandıran Sumru Yavrucuk tek başına koca bir tiyatro ekibine bedel. Oyunda Sumru Yavrucuk sadece Shirley'i değil, aynı zamanda Shirley'in kocası, oğlu, kızı, dedikoducu komşusu, kıskanç arkadaşı, en yakın arkadaşı… ‘Shirley' rolünü 1988'den sonra hem tiyatroda hem filmde Pauline Collins canlandırıyor.

Shirley karakterini canlandıran Sumru Yavrucuk tek başına koca bir tiyatro ekibine bedel. Oyunda Sumru Yavrucuk sadece Shirley'i değil, aynı zamanda Shirley'in kocası, oğlu, kızı, dedikoducu komşusu, kıskanç arkadaşı, en yakın arkadaşı… ‘Shirley' rolünü 1988'den sonra hem tiyatroda hem filmde Pauline Collins canlandırıyor.

– Sanatçının sosyal sorumluluğa bakışını nasıl olmalı?

Mesleğe başladığımdan beri kadını ön planda tutan oyunlar oynamaya çalışıyorum. Uzun yıllar önce de işitme engellilerle çalışmalar yaptım. Bu da bana hayata dünyaya farklı gözlerle bakmayı sağladı. Önce rehabilitasyon odaklı başlamıştım bu işe ama sonra profesyonel bir yön kazanarak ilk işitme engellilere pandomim grubunu oluşturduk…