Vizyondaki filmler: Bu sahne izleyenleri üzecek…

2013 Boston Maratonu'nun bombalanmasının ardından, şehirde ve dünyanın kalbinde umut verici bir sembol haline gelen Jeff Bauman'ın gerçek yaşam hikayesi bugün vizyonda yerini aldı. 'Pes Etme' filmi dışında sinemalara bakın hangi filmler geldi? İşte haftanın filmleri..

Vizyondaki filmler: Bu sahne izleyenleri üzecek…

İzleyenleri derinden etkilecek olan ‘Peste Etme’ filminde, 27 yaşındaki Bostonlu bir işçi olan Jeff, eski sevgilisi Erin’le tekrar barışmanın yollarını arar ve bu amaçla maratona katılır. Maraton başladığında her şey yolunda gitmektedir. Fakat Jeff, Erin’i finiş çizgisinde beklerken, şiddetli bir patlama meydana gelir. Jeff patlama anında iki bacağını da kaybeder ve hemen hastaneye kaldırılır. Yapılan tedaviler sonucu bilinci yerine gelen Jeff’in kendi yaşam savaşı yeni başlamıştır. Sevgilisi Erin ve ailesinin desteği ile aylarca süren psikolojik ve fiziksel terapinin üstesinden gelir. Bu zorlu süreç sayesinde Jeff, bir yandan ailesi ile bağlarını test ederken, bir yandan da kendisinde bulunan gücün farkına varır. Yönetmen koltuğunda ise David Gordon Green oturuyor.

Jeff patlama anında iki bacağını da kaybeder ve hemen hastaneye kaldırılır. Yapılan tedaviler sonucu bilinci yerine gelen Jeff'in kendi yaşam savaşı yeni başlamıştır.

İKİ AŞIK BİR ANLAŞMA YAPARSA…

Aşk filmi seven izleyiciler için bu hafta ‘Acı Tatlı Ekşi’ filmini tavsiye edebiliriz. Filmde birlikte büyüyen Murat ve Duygu çocukluklarından beri birbirlerine aşıktır. Murat yıllardır Duygu ile kavuşmanın hayalini kurar. Üniversiteden mezun olurken Duygu'ya evlenmek teklifi eder; fakat beklemediği bir cevapla karşılaşır. Duygu kendini evlenmek için hazır hissetmemektedir, gerçekleştirmek istediği hayalleri vardır. İki aşık bir anlaşma yapar; eğer beş yıl sonra ikisi de bekarsa evleneceklerdir. Yeniden birleşmek üzere ayrılan Murat ve Duygu için hayatın başka planları vardır. Yönetmen koltuğunda ise Andaç Haznedaroğlu oturuyor.

İki aşık bir anlaşma yapar; eğer beş yıl sonra ikisi de bekarsa evleneceklerdir.

BEKLENEN MİSAFİR SONUNDA ÇIKIP GELİRSE…

Bu hafta vizyona girecek bir diğer film ise ‘Martıların Efendisi’. Filmin oyuncu kadrosunda Mehmet Günsür Bige Önal ve Timurçin Esen var. Filmde, ‘Martıların Efendisi’ İstanbul'da deniz kıyısında sakin bir yaşam sürmekte olan bir adamdır. Yıllardır beklediği birisi vardır. En sonunda beklediği misafir çıkagelir. Beyazlar içinde, bir masaldan çıkmış gibi kıyıya vuran bir kadın MEF’in bütün hayatını değiştirecektir. Ancak MEF bu bütün umutlarını yüklediği misafir tarafından bir hayli sarsılacaktır. Zira bu kadın MEF'nin saf ve temiz dünyasından etkilense de onu gerçek dünyayla, acı bir tecrübeyle tanıştıracaktır. Yönetmen koltuğunda ise Mehmet Ada Öztekin oturuyor.

 En sonunda beklediği misafir çıkagelir. Beyazlar içinde, bir masaldan çıkmış gibi kıyıya vuran bir kadın MEF'in bütün hayatını değiştirecektir. Ancak MEF bu bütün umutlarını yüklediği misafir tarafından bir hayli sarsılacaktır.

BİR BOĞANIN ÖYKÜSÜ

‘Ferdinand’ filminin yönetmen koltuğunda Carlos Saldanha oturuyor. Animasyon türündeki filmin konusu ise şöyle: Ferdinand, arenada dövüşmektense tarlalarda çiçek koklamayı tercih eden bir boğanın öyküsünü anlatıyor. Ferdinand sakin mizacına ve doğa sevgisine rağmen dış görünüşü sebebiyle vahşi bir canavar olarak algılanır. Tehlikeli bir canavarla karıştırıldıktan sonra yakalanıp evinden ayrı düşürülür. Kendini İspanya’da bulan Ferdinand, evine dönmeye kararlıdır. Ancak bunun için yardıma ihtiyacı olacaktır.

Tehlikeli bir canavarla karıştırıldıktan sonra yakalanıp evinden ayrı düşürülür. Kendini İspanya'da bulan Ferdinand, evine dönmeye kararlıdır. Ancak bunun için yardıma ihtiyacı olacaktır.

Bu hafta vizyonda yerini alan filmler Aytaç Akyurt'un sunumuyla birbirinden güzel fragmanlarıyla Sinefilm Rehberi‘nde.

Yönetmen: Ömer Uluhan
Kamera: Kubilay Altuğ