Vizyondaki filmler: Mahkeme zanlılara ceza vermedi!

Eşi ve oğlunu bir patlamada kaybeden Katja, yaşadığı acıdan sonra terör saldırısının kimler tarafından yapıldığını öğrenmek için mahkemeye başvurur. Mahkemenin verdiği karar ise... 'Paramparça' filmi dışında sinemalara bakın hangi filmler geldi? İşte haftanın filmleri..

Vizyondaki filmler: Mahkeme zanlılara ceza vermedi!

Merakla beklenen Türk asıllı Fatih Akın’ın yeni filmi ‘Paramparça’ vizyonda yerini aldı. Filmde Katja, eşi Nuri ve 6 yaşındaki oğlunu bir patlamada kaybetmiştir. Yaşadığı acıdan sonra yıkılan Katja'nın tek isteği, terör saldırısının kimler tarafından neden yapıldığını öğrenmektir ve bunun için mahkemeye başvurur. Saldırı ile ilgili ortaya çıkan deliller Neo-Nazi bağlantılarına işaret eder. Fakat mahkeme delilleri yetersiz bulup zanlılara ceza vermez. Karar karşısında öfkeye kapılan Katja, kendi adaletini sağlamak adına yollara düşer.

Yaşadığı acıdan sonra yıkılan Katja'nın tek isteği, terör saldırısının kimler tarafından neden yapıldığını öğrenmektir ve bunun için mahkemeye başvurur.

GELEN HER MESAJ VE BİLDİRİM YÜKSEK SESLE OKUNACAK

Gerilim film seven izleyiciler için bu hafta ‘Cebimdeki Yabancı’ filmini tavsiye edebiliriz. Filmde yedi eski dost bir akşam yemeğinde bir araya gelmeye karar verir. Herkes sofranın başında oturmuş sohbet etmekte, şen kahkahalar eşliğinde yemek yemektedir. Yemek sırasında bir oyun oynamaya karar verilir. Oyun oldukça basittir; herkes telefonlarını masaya koyacak, gelen her mesaj ve bildirim yüksek sesle okunacaktır. Yedi dostun maskelerinin ardındaki hayatlarını ile cep telefonlarını ortaya koymaları ilişki dengelerini altüst eder. Bunca zaman çok yakın dost olduklarını düşünün grup aslında birbirlerine yabancıdır. Yönetmen koltuğunda ise Serra Yılmaz oturuyor.

Herkes sofranın başında oturmuş sohbet etmekte, şen kahkahalar eşliğinde yemek yemektedir.

DÖNÜŞÜ OLMAYAN İKİLEM

Bu hafta vizyona girecek bir diğer film ise ‘En Karanlık Saat’. Filmin oyuncu kadrosunda Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James ve Ben Mendelsohn var. Filmdeİkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’in, Hitler’in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Churchill, hayatının belki de en büyük sınavından geçecektir. Hayatında zor ve geri dönüşü olmayan ikilemlerden birini yaşar. Ya Nazi Almanyası ile barışçıl bir antlaşma yolu bulmaya çalışmalıdır ya da milletinin bağımsızlığı ve idealleri için Nazilerin karşısında sımsıkı durmalıdır. Durdurulamaz Nazi güçleri Batı Avrupa’da ilerlerken ve istila tehditi kapıdayken, bir yanda şüpheci bir Kral, bir yanda da kendisi karşıtı planlar yapan partisi varken Churchill bu zor zamanlarda dik durmalı, bir ulusu ayağa kaldırmalı ve dünya tarihinin ilerleyişini değiştirmelidir.  Yönetmen koltuğunda ise Joe Wright oturuyor.

Filmdeİkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Winston Churchill'in, Hitler'in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatır.

OLAYI SESSİZCE KAPATMAYA ÇALIŞAN ORDU

‘Foxtrot’ filminin yönetmen koltuğunda Samuel Maoz oturuyor. Dram türündeki filmin konusu ise şöyle: Michael Feldmann ve Daphna Feldmann sorunlarını içlerine gömmüş ancak pek de işlevsel olmayan bir ilişkiye sahip bir çifttir. Küçük kızları Alma ve büyük oğulları Jonathan da bu ailenin işlevsizliğinin sessiz tanıkları haline gelmiştir. Sorunların üstü kapatılarak sürüp giden bu düzen günün birinde paramparça olur. Jonathan’ın askerlik yaptığı izole bölgede bir sorun olmuştur. İşin içine yardıma koşan akrabalar, olayı sessizce kapatmaya çalışan ordu yetkilileri de karışınca, çiftin ilişkisinde üstü örtülen bütün sorunlar su yüzüne çıkmaya başlar.

Küçük kızları Alma ve büyük oğulları Jonathan da bu ailenin işlevsizliğinin sessiz tanıkları haline gelmiştir.

Bu hafta vizyonda yerini alan filmler Aytaç Akyurt'un sunumuyla birbirinden güzel fragmanlarıyla Sinefilm Rehberi‘nde.