Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Wonder Woman ile hemşehri olabilirsiniz paylaşan: Sozcu
Wonder Woman ile hemşehri olabilirsiniz
DC Comics'in en güçlü kadın karakterinden biri olan Wonder Woman ile hemşehri olabileceğinizi biliyor musunuz? Çünkü o Karadeniz'de doğdu!
Kültür Sanat 6 Temmuz 2017 - 17:10

2 Haziran Cuma günü Türkiye’de vizyona giren Wonder Woman filmi, yaşadığımız coğrafya için farklı bir anlam taşıyor. Filmdeki hikaye, Wonder Woman’ın I. Dünya Savaşı’nı bitirmeye yardım etmesi üzerine kurulu. Wonder Woman sadece savaşçı amazon kadınların yaşadığı Themyscira‘da büyüyor. O güne kadar bu adanın dışına çıkmayan ve hayatında hiç erkek görmemiş olan Diana (Gal Gadot), muhteşem savaş yeteneklerine sahip bir yarı tanrı. Bir gün adaya bir Amerikan savaş uçağı düşüyor. Uçağın pilotu Steve Trevor (Chris Pine), Diana tarafından kurtarılıyor. Hikaye de burada başlıyor. Trevor, Themyscira’da yaşayan savaşçı kadınlara dünyanın büyük bir savaş halinde olduğunu anlatıyor. Bunun üzerine Diana, yaşadığı yeri terk ederek savaşı bitirmek için yola çıkıyor. Filmde Gal Gadot, Wonder Woman karakterini Batman v Superman filminden sonra ikinci kez canlandırıyor.
<br>

WONDER WOMAN’IN ANAVATANI SAMSUN TERME

Wonder Woman’ın da temsil ettiği amazon kadınlarının yaşadığı yer olan Themyscira bölgesi, Thermodon’un (Terme Çayı) kıyısında yer alıyor. Bölge halkı tarafından yaygın olarak bilinse de Terme’nin tarihi bu anlamda pek bilinmiyor. Terme’de amazon kadını figürlerinin sergilendiği müzeler ve heykeller var. Son yıllarda amazon kadınlarına dair kültürel ve tarihi çalışmalar artırılmış durumda. Bölge halkı ile konuştuğunuzda hemen hemen hepsinin amazon kadınları gerçeğinden haberdar olduğunu görebiliyorsunuz.

Amazon kadınları, M.Ö. 2000 ve M.Ö. 1200 yılları arasında tarih sahnesinde yer almışlardı. Antik kaynaklarda Anadolu coğrafyasında yaşayan Amazonlardan bahsedilmektedir. Heredot’a göre; Amazonlar Thermodon (Terme) Çayının Karadeniz e döküldüğü noktada Themyscira şehrinde yaşadılar. Terme ilçesinin adı da buradan geldi. Homeros İlyada’sında da Truva savaşlarında Truvalılarla birlikte Akhalara karşı savaştıkları anlatılıyor. Amasyalı çoğrafyacı Strabon ise Amazonların şehri olan Themyscira’dan ayrıntılı bir şekilde bahsetmiş: “Themyscira bir ovadır, bir tarafını deniz yalar ve kentten yaklaşık altmış stadia (Roma ölçü birimi) uzaklıktadır. Güzel ormanlarla ve kaynakları dağın içinde bulunan küçük akarsularla kaplı dağlık bir arazi ile çevrilidir. Böylece bütün bu akarsularla beslenen Thermodon nehri ova boyunca akar.” Terme’ye gittiğinizde Strabon’un anlattığı tarife uyan yeri kimseye sormadan bulabilirsiniz.

Wonder Woman’ın memleketinin, Karadeniz dışında bir yer olması düşünülemezdi zaten! Kudretinin Karadeniz’in dalgalarını andırmadığını kim iddia edebilir ki?

woder
Son güncelleme: 17:57 - 06.07.2017