Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yakaranlar, izleyicilerle buluştu
Yakaranlar, izleyicilerle buluştu
Aisykhylos’un yazdığı ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanında seyircilerle buluşan ‘Yakaranlar’, dün DasDas'ta prömiyerini yaptı. Kadın ve göçmen sorununu binlerce yıl öncesinden anlatan, amatör oyuncular tarafından sahnelenen oyun, büyük alkış aldı.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 9 Mart 2018 - 13:16

Günümüzün de en büyük problemleri olan kadın ve göçmen sorununu 2500 yıl öncesinden anlatan Yakaranlar’da çoğu amatör olan oyuncular sahne aldı. Dünyanın en eski oyunlarından olan Yakaranlar’da zorla evlendirilmek istenilen 50 cesur kadının, Yunanistan’a kaçışı ve göçtükleri yerde yaşadıkları anlatılıyor. Erkeklere boyun eğmeyen, bu uğurda ölümü dahi göze alan kadınlar, kah şarkılarla, kah danslarıyla duygularını yansıtıyor.

yakaranlarbulten2O ÇAĞLARDAN BUGÜNE SESLENİŞ

Oyunun rejisörlerinden Didem Balçın, DasDas olarak bir yıl önce Yakaranlar projesini yapmaya karar verdiklerini belirterek, “Bundan 3 ay önce çalışmalara başladık. Bu kadınların hepsi amatör oyuncular. İçlerinde futbol hakemi, kabin memuru, avukat ve öğrenciler var. İki ay önce ses, şan, hareket ve oyunculuk eğitimi aldılar. Yakaranlar’daki bu kadınlar, sizlere o çağlardan bugüne bir seslenişi anlatacaklar” dedi.

FAZLASIYLA ÖZELDİ

Oyunun sonunda konuşan bir diğer rejisör Volkan Yosunlu ise prömiyere gelen herkese teşekkür ederek, “DasDas olarak bu projeyi yapmak için önce bir ayağımızın buraya yerleşmesini bekledik. Yeni açtık tiyatro sezonumuzu. Bizim için bu proje fazlasıyla özeldi. Bugüne özel bir şey yapmak, her zaman bizim tiyatro ve hayat tanımlamamızın bir parçası. 8 Mart’ta bu anı paylaştığımız için çok mutluyuz” açıklamasını yaptı.

Arif Pişkin, Didem Balçın, Mert Fırat ve Volkan Yosunlu rejisindeki oyunun koreografisi Büşra Firidin'e, müzikleri Vedat Yıldırım‘a ait. Oyunun metin düzenlemesini İlksen Başarır yaptı. Oyunun müzik direktörü ise Masis Aram Gözbek. Oyunu ilk kez Türkçeleştiren isim ise Aysun Şişik. DasDas’ta düzenlenen prömiyeri daha önce yurtdışında birçok kez sahneleyen yönetmen Ramin Gray, müzik direktörü John Browne ve koreograf Sasha Milavic Davies de izledi.

Son güncelleme: 18:24 - 09.03.2018