Yakın tarihe, duygu yüklü yolculuk

Büyükşehir Belediyesi yakın tarihimizde iz bırakan kısa öykülerin müzikli anlatımla sahnelendiği, ‘Orada Duruverseydi Zaman’ı Eskişehirlilerle buluşturdu

Yakın tarihe, duygu yüklü yolculuk

Pınar Ayhan'ın sahne performansıyla hayat bulan, ‘Orada Duruverseydi Zaman'nda Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Genç Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyayı kıskandıran atılımları ve Köy Enstitüleri tarihi belgeler ışığında bilinmeyen yönleriyle anlatıldı.

eskisehir3

Eskişehirliler, sanatçı Pınar Ayhan'ın sahnelediği ‘Orada Duruverseydi Zaman' isimli müzikli anlatıyla, yakın tarihe yolculuk yaptılar. Yaklaşık üç saat süren ve büyük beğeni toplayan gösteride Pınar Ayhan, özenle seçilen ve pek bilinmeyen öyküsel kısa anlatılarla salonu dolduranlara duygusal anlar yaşattı.

eskisehir2

Çanakkale Savaşı'nda Albay Mustafa Kemal ve arkadaşlarının cephede yaşadıkları ve kahramanlıkları, Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'nin tanıtımı için Avrupa'ya gönderilen Karadeniz Vapuru'nun gurur veren öyküsü, Özsoy Operası'nın yazılış hikayesi ve Köy Enstitüleri’nin kuruluşundan kapanışına kadar olan dönemdeki insan öykülerinin anlatıldığı müzikli gösteriyi Eskişehirliler büyük dikkatle izledi.

eskisehir4

GECEDEN, İSİMSİZ KAHRAMANLAR GEÇTİ

Seyirciyi yaklaşık 100 yıllık bir zaman diliminde yolculuğa çıkaran iki perdelik müzikli anlatımda Pınar Ayhan, bazı bölümlerde öykülerin türkülerini, şarkılarını müzisyen arkadaşlarıyla seslendirdi. Kısa öykülerde Türkiye'nin tarihine damga vuran başta Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Hasan Ali Yücel, Sabahattin Ali, İsmail Hakkı Tonguç, Aşık Veysel, Ruhi Su, Yaşar Kemal ve isimsiz kahramanlar yer aldı. Perdeye yansıtılan tarihi belgeler ve görsellerle desteklenen gösteride tarihi eşyalar ve belgelerle anlatılan dönemleri adeta yaşatan Pınar Ayhan, izleyenlerin dönemin ruhunu kavramasını sağladı. Gösteri sonunda Eskişehirliler duygu dolu anlar yaşadı.

Dünya Tüyatro Günü, Maltepe'de de kutlandı İlginizi Çekebilir Dünya Tüyatro Günü, Maltepe'de de kutlandı