Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yalnızca Büyük İskender’in hayatını değil, fetih ve stratejilerini de bu kitap ile öğrenin
Yalnızca Büyük İskender’in hayatını değil, fetih ve stratejilerini de bu kitap ile öğrenin
Prof. Dr. Pierre Briant’ın Büyük İskender adlı kitabı Alfa Yayınlarından çıktı. Collége de France’da “Ahameniş Dünyası ve İskender İmparatorluğu Tarihi ve Medeniyeti” kürsüsü başkanı olan Pierre Briant, Büyük İskender Fetihler ve Siyaset kitabı ile yalnızca önemli bir tarihsel kişiyi değil rol aldığı tarihsel olayların başlıca yönlerini, bakış açılarını da ele alıyor.
Kültür Sanat 14 Ağustos 2019 - 21:18

Bu kitap bir biyografi değil. Her ne kadar kişi unsurunun önemi bilinse de, yalnızca İskender'in şahsına indirgenemeyecek bir tarihsel olayın başlıca veçhelerini ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla bu kitabın düzenlenişi bilinçli bir tercihin sonucu. Fetihlerin anlatısı, okurun, fethin önemli kronolojik safhalarını anlamasını sağlayacak, giriş niteliğinde kısa bir bölümde özetlendi. Çalışmanın asıl büyük kısmı, insanın tamamen doğal olarak kendine sorduğu önemli soruların araştırılmasına ayrıldı: fethin kökenleri ve İskender'in hedefleri; direnişlerin mahiyeti ve önemi; fethedilen toprakların düzenlenişi; fethedenlerle fethedilmiş halklar arasındaki ilişkiler gibi.

Son güncelleme: 21:18 - 16.08.2019