Sözcü Plus Giriş

Yaratıcı endüstriler ile sanatçılar Digilogue ile buluşuyor

Bu yılki temasını 'Açık Kaynak Hareketi' ve 'Yeni Öğrenme' olarak belirleyen Digilogue - Future Tellers’18, tüm yaratıcı endüstri temsilcilerine ve sanatçılara eserlerini Zorlu PSM'de sergileme çağrısında bulundu.

Güncellenme: 14:13, 14/08/2018
Yaratıcı endüstriler ile sanatçılar Digilogue ile buluşuyor

Digilogue kapsamında, 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında performanslar, performatif projeler ve sanat eserleri Zorlu PSM'nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space'te sergilenecek. Sergileneceklerle ilgili çağrı ‘Yaratıcılar’ ve ‘Öğreten/Paylaşanlar’ olmak üzere iki ayrı başlıkta toplanıyor. Başvurular, 10 Eylül günü sona erecek ve seçilen katılımcılar 15 Eylül tarihinde duyurulacak. Next Academy Başkanı Levent Erden, yeni medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol, hikaye anlatıcısı ve Abak.us Başkanı Barış Özcan, Digilogue Artistik Direktörü Lalin Akalan, yeni medya sanatçısı Zach Lieberman, araştırmacı ve küratör Ebru Yetişkin'den oluşan jüri üyeleri; Açık Çağrı'ya yanıt veren katılımcıları değerlendirerek Açık Alan'da sergilenecek işleri seçecek.

REHBERLİK ALACAKLAR

Açık Çağrı kapsamında kabul edilen işler, Future Tellers'ın 45 günlük programında yer alarak Zorlu PSM çatısı altında sergilenecek. Katılımcılar, projelerini geliştirmek için sanatsal rehberlik alacak; ayrıca mevcut veya önceki işlerini Digilogue'un desteklediği platformlarda sunma fırsatını da yakalayacak.

Future Tellers'18, bilginin, yaratıcılığın, algoritmaların ve verenin, ‘açık’ ve ‘kapalı’ durumlarını araştırmayı amaçlıyor. Bu yılki araştırma konularında ‘Yeni Öğrenme’ (Kişi ve/veya Makine), ‘Veri Çağında Profil Oluşturma’, ‘Toplum ve Kültür Üzerinde Algoritmaların Etkisi’, ‘Dijital Alanlarda Kullanıcının Gizlilik ve Yasal Hakları ile Özgürlükleri’ öne çıkıyor. ‘Açık Kaynak Hareketi’ ve ‘Yeni Öğrenme’ temasıyla 19-20 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM'de gerçekleştirilecek Digilogue Summit-Futuretellers'ın içeriği de yakın zamanda açıklanacak.