Sözcü Plus Giriş

Yaşar Kemal, doğduğu köyde anıldı

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yazar Yaşar Kemal, doğduğu Osmaniye'nin eski adıyla Hemite, yeni adıyla Gökçedam Köyü'nde eşi Ayşe Semiha Baban'ın da katılımıyla anıldı.

null
Güncellenme: 18:04, 09/11/2017
Yaşar Kemal, doğduğu köyde anıldı

Yaşar Kemal Vakfı ve Adana Seyhan Belediyesi birlikteliğinde başlayan ‘Yaşar Kemal Sanat Günleri’ etkinlikleri kapsamında, sinema ve sanat dünyasının önemli isimleri Gökçedam Köyü’nü ziyaret etti. Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Sanatçı Zülfü Livaneli, Gazeteci- Yazar Nebil Özgentürk, Film yönetmeni Arif Keskiner, Yapımcı Abdurrahman Keskiner, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte çok sayıda misafir, Yaşar Kemal Parkı ziyaretlerinde davul zurna eşliğinde, öğrenciler ve köylü vatandaşlar tarafından karşılandı.

Yaşar Kemal’in eşi ve dostları ilk olarak park içerisindeki ‘Yaşar Kemal Kültür Evi’ni gezdi. Ünlü yazar Yaşar Kemal’in yakınları ile görüşüp sohbet eden konuklar, daha sonra ‘İnce Memed’ anıtını ziyaret etti. Basın mensuplarına ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Ayşe Semiha Baban, en son Yaşar Kemal ile birlikte park ve kültür evinin açılışına geldiğini belirterek, “O gün gerçektende çok heyecanlı bir gündü ve bugün de yine çok heyecanlı bir gün. Adana’da da çok yoğun bir program yaşandı. Tam Yaşar Kemal’in istediği gibi dolu dolu, çocuklarla, gençlerle, onun heyecanını da hala yaşıyoruz” dedi.
221

ANISINI ANLATTI

Köyde yaşadığı bir anıyı paylaşan Baban, “Buraya girerken, son geldiğimizde İnce Memed heykeli var. Yaşar Kemal kendi heykelinin yapılmasını hiç sevmezdi. Burada heykel yapacağız denildiği zaman ‘İnce Memed’in heykelini yapın’ dedi ve çokta güzel bir heykel yapıldı. Onun önünde resimler çekilmişti ve hemen yanımızda da sarı saçlı bir çocuk vardı. Bir geldim ki büyümüş o ve bugün o çocuk çiçek verdi. Çok heyecanlandım” diye konuştu.
(DHA)

Yayınlanma Tarihi:16:52,