Yasmin Levy: Zeki Müren dinleyerek büyüdüm

Türk dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanan Yasmin Levy’nin müzisyen babası Yitzhak Levy Manisa doğumlu… Levy’ için “İkinci evim” diye nitelendirdiği Türkiye’nin önemi bambaşka. Zeki Müren, Orhan Gencebay dinleyerek büyüdüğünü söyleyen sanatçı sorularımızı cevapladı…

Yasmin Levy: Zeki Müren dinleyerek büyüdüm

– 23 Aralık'taki konserinizin nasıl olacağını hayal ediyorsunuz?
Türk dinleyicisi artık ailem gibi oldu. Türkiye'de sahne almak bana hep heyecan verdi. Bu sefer sahnede özel bir misafirim, Koray Avcı olacak. Onunla birlikte sahne almak için sabırsızlanıyorum. Doğum günümde ikinci evim dediğim Türkiye'de olmaktan başka ne isterim.

– Babanız Manisa doğumlu. Peki Türk ve Anadolu topraklarının müziğinize nasıl bir katkısı var?
Ben Türk müziğiyle, Zeki Müren, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses dinleyerek büyüdüm… Çocukluğumdan bu yana melankolik Türkçe parçalar dinledim ve bunlar benim kanıma işledi. Türkiye benim tarihim, kültürüm ve mirasım.

yasmin1-1

Ruhani bir dil

– Şarkılarınızın sözlerini anlamayanlar bile şarkının duygusuna kapıldıklarını söylüyorlar. Bu başarının altında yatan sır ne?
Şarkılarımı kalbimden söylüyorum. Türk kültürünü ve Türkçe müziğe de hakim olduğumdan aynı üzüntüyü ve acıları paylaşıyoruz. Şarkı söylerken ağladığımda Türk dinleyicilerinin de ağlayacağını biliyorum. Hep birlikte ruhani bir dil konuşuyoruz.

– Acılarla, savaşlarla dolu olan bu coğrafyaya dair hayaliniz nedir?
Küçükken şarkı söyleyip dünyaya barış getirmek istediğimi hatırlıyorum. Bu bana artık hayal olarak geliyor maalesef… İnsanlar toprak ve yiyecek için savaşıyor. Bunları bir tarafa bırakırsak, müziğin benim için adeta bir dil olduğunu söyleyebilirim. Müzik benim konuşmayı sevdiğim tek dil, çünkü bir müzisyen olarak kalbimizi insanlar açıyoruz ve insanları olduğu gibi kabul edip seviyoruz. Benim bu konudaki tek mesajım ortak saygı.

– Türkiye'den birçok isimle çalıştınız. Gelecekte de aynı projede yer almak istediğiniz isimler var mı?
Orhan Gencebay ile birlikte çalışmayı çok isterim çünkü onun müzikleriyle büyüdüm. Orhan Gencebay benim için de bir baba… Bu benim hayalim ve onun kalbimde güzel bir yeri var.

sentir-1-hi-res

Kudüs aynı bir kadın gibi

– Doğum yeriniz Kudüs, dünyanın en kadim ve çatışmaların her daim yaşandığı bir kent… Bu çatışma halini aşmanın formülü sizce ne?
Kadınlar yönetseydi dünya daha iyi bir yer haline gelirdi çünkü hepimiz birer anneyiz. Çocuklarımızın yaşamasını isteriz. Bu hayata birer can getiren canlılarız… Ben Kudüs'üm, gittiğim her yerde onu yanımda götürüyorum. Çok karmaşık ancak aynı zamanda da çok güzel bir yer. Kudüs'ü ancak çok severseniz onun güzel yanını görebileceğiniz bir yapısı var. Aynı bir kadın gibi.

Loading...