Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yayıncılarda Sabahattin Ali heyecanı… Artık kitapları telifsiz!
Yayıncılarda Sabahattin Ali heyecanı… Artık kitapları telifsiz!
Türk edebiyatının en çok okunan yazarlarından Sabahattin Ali'nin vefatının üzerinden 70 yıl geçti. Telif kanunu gereği artık Sabahattin Ali'nin kitapları farklı yayınevleri tarafından basılabilecek. Üç yayınevi, şimdiden hazırlıklarını tamamladı...
Kültür Sanat 3 Ocak 2019 - 12:16

Kitapeki.com’dan Çağla Üren’in haberine göre, bugüne kadar Yapı Kredi Yayınları etiketiyle okurlarla buluşan Sabahattin Ali'nin eserleri, farklı yayınevleri tarafından basılabilecek. Zira, bu yıl usta yazarın vefatının 70’inci yılı ve eser sahiplerinin ölümünün ardından 70 yıllık bir sürenin geçmesiyle birlikte eserleri üzerindeki telif hakları kalkıyor.    Birçok yayınevi, bir süredir Sabahattin Ali’nin kitapları için hazırlık yapıyordu. Doğan Kitap, Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk ve Kuyucaklı Yusuf isimli eserlerini hazırladı ve internet sitesinden sipariş almaya başladı.

sabahattin-ali-dogan-kitap
Epsilon Yayınevi tarafından da usta yazarın eserleri basılacak. Eserlerle ilgili çalışma yapan bir diğer yayıncı ise Kor Kitap… Kor Kitap, Twitter üzerinden “Ölümsüz eserlerin ölümsüz yaratıcısı Sabahattin Ali tüm romanları ve seçme öyküleriyle Kor Kitap'ta, çok yakında da kitapçılarda” açıklamasını yaptı.
sabahattin-ali-kor-kitap“BU MERAK ESERLERİNİN ÇOK SATMASIYLA İLGİLİ”

Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlanan A'dan Z'ye Sabahattin Ali kitabını hazırlayan Sevengül Sönmez ise sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Yıllarca eserlerinin yayımlanmadığı ülkemizin bugün Sabahattin Ali'ye gösterdiği bu merak eserlerinin çok satmasıyla ilgili. Bu merakın bir kısmını ölümünün araştırılmasına ya da mezarının bulunmasına gösterebilseydik burası daha güzel bir ülke olurdu. Sabahattin Ali'nin eserlerini yayımlamaya başlayan ya da niyetlenen yayınevlerine küçük bir not: Mektuplar, notlar, tutanaklar vb. metinlerin daha önce başkaları tarafından yayına hazırlandığını ve bu kişilerin bu eserler üzerinde işleme hakkı olduğunu unutmayın. Unutmadan ekleyeyim Sabahattin Ali'nin eserlerinin bu kadar çok satmasında, yaygınlaşmasında ama en önemlisi sevilmesinde emeği olan pek çok insan ve kurum var. Onlara da teşekkür etmeyi ihmal etmeyin.” Sönmez, son olarak Yapı Kredi Yayınları, Filiz Ali ve Onk Ajans'a teşekkür etti.

sabahattin-ali-epsilon
‘UMARIM MADONNA FOTOĞRAFINI KOYAN ÇIKMAZ’

Everest Yayınları'ndan çıkan Uzakların Şarkısı kitabının yazarı Kaan Murat Yanık da, “Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarının telif hakkı dün itibariyle düştü. Yayınevleri için Sabahattin Ali çılgınlığı başlıyor. Umarım farklı olmak için Kürk Mantolu Madonna'nın kapağına şarkıcı Madonna'nın fotoğrafını koyan çıkmaz. Çıkarsa da şaşırmam. İyi olan kazansın” ifadelerini kullandı.

sali
Son güncelleme: 15:59 - 03.01.2019