Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yayınlarda sevindirici artış
Yayınlarda sevindirici artış
Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle 14-22 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlediği İzmir 23. Kitap Fuarı, Kültürpark - Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda başladı. Açılış günü gerçekleşen basın toplantısında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; kültür yayınlarının üretiminde ve satışında, 2016’dan 2017’ye gelindiğinde artış görüldüğünü kaydetti.
Kültür Sanat 14 Nisan 2018 - 14:51

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İzmir 23. Kitap Fuarı'nın açılış gününde yaptığı konuşmaya başlarken; kitap fuarlarının toplam ziyaretçi sayısında görülen yüzde 17'lik artışın ve İzmir Kitap Fuarı'nın ziyaretçi sayısındaki yüzde 12,5'luk artışın bu yıl da devam etmesini umduklarını dile getirdi.

yazarlarbirligikocaturk-bulten2016’dan 2017'ye gelindiğinde üretimde, yetişkin kurgu dışı kitaplarda yüzde 18,99, yetişkin kurgu eserlerde yüzde 23,96, çocuk ve gençlik yayınlarında yüzde 28,98, ithal kitaplarda ise yüzde 15,56'lık bir artış olduğunu kaydeden Kocatürk, yaşanan artışın oldukça sevindirici olduğunu ifade etti. Kocatürk, sınav değişikliklerinin eğitim yayıncılığına verdiği zarar nedeniyle Türkiye'nin dünya yayıncılık sektöründe 11. sıradan 16. sıraya gerilediğini aktardı.

VERGİ YÜKÜ KALKSIN TALEBİ

Kocatürk konuşmasında, yazarların ve çevirmenlerin gelirleri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması için Maliye Bakanlığı'na geçtiğimiz günlerde yaptıkları çağrıyı da yeniden gündeme getirdi. Yayıncıların telif hakkı ödemelerinde söz konusu olan ve öncelikle eser sahiplerine büyük zarar veren yüzde 17 gelir vergisi stopajı ve yüzde 18 KDV'nin yarattığı kayıpların giderilmesi için çağrısını yineledi.