Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yeditepe Bienali’nde ‘Kuş Misali’ Kaf Dağı’na Yolculuk
Yeditepe Bienali’nde ‘Kuş Misali’ Kaf Dağı’na Yolculuk
İstanbul bugünlerde 600’e yakın sanatçının katıldığı Yeditepe Bienali'ne ev sahipliği yapıyor. Eserler, tarihi yarımadada çeşitli mekanlarda izleyicilerle buluşuyor. 
Kültür Sanat 20 Nisan 2018 - 18:28

Bienalin sanatçılarından Yeşim Yıldız Kalaycıoğlu’nun ‘Kuş Misali’ temalı konseptte hazırladığı ‘Kaf Dağı'na Yolculuk’ isimli sergisi İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Gravür sanatçısı Kalaycıoğlu’nun eserleri 15 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Gravürlerin yanı sıra sanatçının üç boyutlu çalışmalarını da Arkeoloji Müzesi'nde görmek mümkün. 15 Mayıs'a kadar devam edecek Yeditepe Bienali'nde tarihi yarımadanın ve sanatçının çalışmalarının büyülü atmosferi sanatseverleri bekliyor.

yesim-yildiz-kalaycioglu3
Sergisi ile ilgili “Yeditepe Bienali çok özel. İki kıtanın birleştiği ve binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul'da, Zümrüt-ü Anka Kuşu'yla yer almak keyifli bir duygu” diyen Kalaycığolu, şöyle dedi:

“Zümrüt-ü Anka mitinde her kuş hakikat yolunun bir yolcusu ve Zümrüt-ü Anka kuşu da bu tekamül yolculuğunun nihai hedefidir. Bu içsel yolculukta, kabım elverdiğince, insanın ilahi özüyle yeniden doğuşunun büyülü güzelliğini, cazibesini, şatafatını, gravür sanatının sonsuz bir sabır gerektiren, çok aşamalı, sınırları zorlayan sınırsız teknikleriyle sanatıma yansıtmaya çalıştım. Dilerim ki bu eserler, izleyende Zümrüt-ü Anka Kuşu'nun yolcuğunun gizemlerine cezbeden bir efsun bırakır.”

yesim-yildiz-kalaycioglu4